106. výročenie krvavého masakru v Černovej

Černovčania si tragédiu spred 106 rokov pripomenuli svätou omšou a krátkou adoráciou.

 

Obyvatelia Černovej si chceli za vlastné peniaze a svojou vlastnou námahou vybudovať kostol. Kostol im mal vysvätil Andrej Hlinka. Žiadosť však bola zamietnutá biskupom Alexandrom Párvym a Hlinka bol suspendovaný za poburovanie proti maďarskej národnosti.

V tento deň si Černovčania snažia uctiť všetky padlé obete, ktoré pri tragédií zahynuli. „Černovská tragédia ľudí veľmi zasiahla, pretože prechádzali do veľmi ťažkých rokov. Svoje víťazstvo dosiahli až v roku 1910, keď bol kostol vysvätený Andrejom Hlinkom. Ľudia vtedy pocítili výhru,“ vyjadrila sa správkyňa domu Andreja Hlinku v Černovej Mária Hatalová.

K tragédii došlo pre nespokojnosť občanov. Nechceli, aby kostol vysvätil niekto iný než Hlinka. Podľa Hatalovej nie je tento deň len dňom pripomenutia si, ale aj dňom plným histórie. „Prináša mi to silu a impulz. Naši predkovia boli úžasne odhodlaní, pretože ísť na miesto, kde sú zbrane a žandári  chce poriadnu odvahu,“ dodáva.

Hlinka sa snažil hlavne o vyjadrenie názoru, že každý štát je jedinečný. Bol proti maďarizácií. Každý zo štátov má svoje zvláštnosti, a preto si treba ponechať rôznorodosť v akejsi jednote. „Naberá to môj obdiv v čase, keď nesmeli vyjadrovať svoje názory a kedy za všetkým bolo väzenie,“ dopĺňa Hatalová.

Andrej Hlinka (* 27. september 1864, Černová,– † 16. august 1938, Ružomberok) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, politik, vedúca osobnosť slovenského národného hnutia. Bol spoluautorom Memoranda slovenského národa na Parížskej mierovej konferencii z 20. septembra 1919.



Pridaj komentár