500 dní so Summer

Plátna kín nás neustále kŕmia príbehmi o láske na celý život, šťastnom konci, osudových stretnutiach.  Režisér snímky 500 dní so Summer Marc Webb sa pokúsil postaviť žáner romantických komédii znova nohami  na zem. Priniesol film o láske dvoch ľudí, ktorí na ňu mali  úplne iný pohľad. O žene, ktorá v ňu neverí a mužovi, ktorý si celý život čaká na osudové stretnutie. Tento príbeh nám ukáže, že po každom Lete vždy príde ešte krajšia a farebnejšia Jeseň.

Neobvyklá romantická komédia prináša príbeh mladého reklamného textára Toma (Joseph Gordon-Levitt), ktorý si celý život zúfale a bezúspešne hľadal dievča svojich snov. Keď do práce zavítala nová kolegyňa Summer (Zooey Deschanelová) zdalo sa, že by sa ona mohla stať tou pravou. Ale 500 dní ich nekonvenčného vzťahu dokazuje, že cesta ku šťastiu môže byť nepredvídateľná a nekontrolovateľná. Jeden z nich je totiž nenapraviteľný romantik a druhý moderný cynik.

Dej príbehu je podaný neobvykle, nechronologicky. Ukazuje jednotlivé dni a fázy vzťahu hlavných postáv. Režisér preskakuje z prvého dňa stretnutia Toma so Summer na deň ich rozchodu, potom na najlepšiu fázu ich vzťahu a neskôr sa znova sa vracia k začiatkom. Dej odráža stav mysle zúfalého človeka, ktorý sa vracia do minulosti, lepšie dni dáva do kontrastu s horšími, porovnáva, hľadá náznaky problémov, prehodnocuje čo asi urobil zle. Vzťah spätne nevnímate ako lineárny reťazec udalostí, ale ako mozaiku spomienok a dojmov, v ktorej nie je ľahké orientovať sa.

Aj keď sa príbeh nekončí spoločným happyendom hlavných postáv, romantickým filmom zostáva.  Summer uverí v lásku s iným mužom, Tom dospeje a nájde si vlastnú cestu.

Snímka vám možno bude pripomínať vydarené leto. Zahreje, zabaví, ale skôr než sa nazdáte bude preč. Zostane po ňom iba každodenná šeď. Ale spomienky naň vám nikto nevezme.

Ilustračné foto: fanpop.comPridaj komentár