A po zime prišli smeti

Komentár

Smeti a smeti a všade samé smeti, tak by sa dala okomentovať situácia v týchto dňoch. Problém s odpadom po zime trápi ľudstvo už od nepamäti, na svedomí ho majú nezodpovední občania, ktorí si zrejme myslia že biela pokrievka je aká si čierna diera, ktorá pohlcuje veci.

Záškodníci, ktorí znečisťujú našu planétu by sa dali rozdeliť do dvoch kategórii:

Prvá kategória obsahuje ľudí znečisťujúcich nebiologickým odpadom. Pod týmto termínom sa rozumejú napríklad fľaše, cigaretové ohorky, tetrapaky, vypľuté žuvačky, baterky, igelitové tašky, plechovky a ostatné umelo vyrobené veci. Niektorí ľudia asi nemajú na popolník alebo ho nevedia používať, pretože v blízkosti panelových domov ich nájdeme doslova stovky. Iný ľudia zase nevedia že plechovky, PET a sklenené fľaše patria do koša a tak sa môžeme pozerať, čo rada pije slovenská verejnosť. Myslím, že nikoho neprekvapí, že tieto fľašky sú hlavne od  alkoholických nápojov, sklenené od tvrdého alkoholu napríklad vodky, borovičky atď, PET fľaše zase od hroznového a jablčného vína a plechovky hlavne od piva. Žuvačky sú v tomto osobitnou kapitolou slovenskej kultúry, hockto si ju hockde vypľuje a vôbec ho netrápi že tam po ňom zostane päť rokov, dokiaľ sa rozloží, alebo že sa ňou môže zadusiť vtáčik, ktorý si myslí že je to chlieb. Slovensko utráca ročne milióny eur na zbieranie, triedenie a recyklovanie odpadu po nezodpovedných, sebeckých a často lenivých ľuďoch, ktorí ohrozujú nielen seba, ľudstvo ale aj celú našu prírodu a zvieratá.

Druhú kategóriu tvoria ľudia znečisťujúci biologickým odpadom. K biologickému odpadu patria hlavne psie exkrementy, ľudské zvratky a sliny a po Vianociach odhodené vetvičky a konáre. Zbieranie psích výkalov je povinné zo zákonná, väčšina psičkárov ho počas roku dodržuje, no ako náhle začne zima myslia si že sneh je asi neviditeľný plášť Harryho Pottera a vykali sa stratia. Na jar potom musíme exkrementy prekračovať a počúvať pána primátora Alexandra Slafkovského, aký nezodpovední sú obyvatelia Liptovského Mikuláša a koľko stojí prenájom auta, ktoré výkaly zbiera. Ľudské zvratky nájdeme v uliciach hlavne po piatkových a sobotňajších nociach, keď to veľa ľudí preženie z alkoholom. Pľuvance nám zanechávajú hlavne fajčiari s potrebou odpľúvania, prečo takú potrebu majú sa my ešte nepodarilo vyriešiť nakoľko nefajčím. Konáre a vetvičky patria do kontajnera ale niekomu je asi veľmi ťažké ich tam odniesť a preto ich vyhodí z okna.

Všetci ľudia, ktorí znečisťujú našu planétu by si mali stúpiť do svedomia, pokiaľ žiadne nemajú tak by mali zvážiť zmenu svojho trvalého pobytu na novú adresu – smetisko. Títo ľudia si to možno neuvedomujú, ale tam patria, samy sú totiž to odpad.

Foto: btps.siPridaj komentár