Absolvent praxoval v Južnom Sudáne

Málokedy sa stretneme so študentmi, ktorí majú svoj sen. To však nie je príbeh Michala Bojnického, ktorý sníval, bojoval a dostal možnosť pracovať  v nemocnici v Južnom Sudáne.

Southern Sudan Abyei Fallout

Michal Bojnický, absolvent odboru Urgentná zdravotná starostlivosť na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa vďaka svojej vytrvalosti dostal až do Južného Sudánu, kde praxoval necelé 3 mesiace v tisícky kilometrov vzdialenej nemocnici Mary Immaculate DOR v Mapuordite.

,,Každý deň sa začínal modlitbou za mier v Južnom Sudáne, potom nasledovala niekoľkohodinová vizita. Následne sme sa rozdelili na oddelenia a časť tímu pracovala na pohotovosti. Dva dni v týždni boli operačné dni, plus emergency, keď nám niekoho doviezli. Sanitky tu neexistujú, pretože tu neexistujú ani cesty a ešte k tomu v dažďovom období dá sa prejsť len jediným autom, a to Land Cruiserom , ktoré miestami pláva vo vode. Jediná „sanitka“ sú ruky príbuzných, alebo niekedy aj motorky, na ktorých sa často stávajú úrazy.“

Podľa slov jeho vyučujúceho z katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti Imricha Andrásiho sa Michal prejavoval už na začiatku štúdia ako človek, ktorý vie svoje mozgové bunky využiť naplno. Taktiež sa vyjadril, že ak by mal viac takých študentov bola by radosť pracovať. Michal sa zúčastňoval rôznych súťaží či už doma alebo za hranicami a aj keď sa nie vždy zadarilo, hlavne zo začiatku, neodradilo ho to práve naopak, mal ešte väčšiu chuť bojovať.

Väčšina študentov, by to vzdala hneď po prvej prehre v súťaži. Aj to svedčí o tom, že bol ,,iný“ ako ostatní. Vďaka týmto súťažiam, získal aj nové skúsenosti či vedomosti v jeho odbore.

Na otázku čím zaujal Michal Andrásiho znela odpoveď: ,, Na ňom bolo vidno hneď od začiatku, že má o to štúdium záujem. Dokonca ho vzali na medicínu. A tak tretí ročník urgentu  študoval súbežne s prvým ročníkom na medicíne, čo si myslím, že je už trochu ,,hard“, ale mal na to. Vlastne on keď bol tu na škole, snažil sa vzdelávať sa samoštúdiom čo mu len na medicíne pomohlo. Nemal problém s tým, čo by už iných položilo na kolená, má ambície stať sa lekárom a uplatniť sa v leteckej záchrannej službe.“

 

Viktória GaľováPridaj komentár