Absolventi katedry žurnalistiky sú úspešní v celoslovenských médiách

Študenti žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku už počas štúdia pracujú v školských médiách. Prax získaná v časopise Zumag, Pulz rádiu a televízii Unica im pomáha pri uplatnení na trhu práce.

Veronika Daubnerová začala pracovať ako regionálna redaktorka TV JOJ už počas štúdia žurnalistiky. ,,K pozícii mi dopomohlo absolvovanie povinnej žurnalistickej praxe v miestnej mestskej televízii,“ vysvetľuje Daubnerová. Práve povinná prax a ďalšie predmety zamerané na rozvíjanie komunikačných schopností a žurnalistických znalostí sú podľa nej nevyhnutnou a nenahraditeľnou súčasťou štúdia. Redaktorka zároveň zdôraznila, že samotná teória nestačí. ,,Je len základom, na ktorý musia študenti nadviazať individuálnymi aktivitami,“ dodáva Daubnerová.

V rovnakom odvetví pracuje aj Kamil Puobiš, kameraman regionálneho štábu TV JOJ. Aj  napriek tomu, že nedosiahol vysokoškolský titul, profesiu vykonáva už desať rokov. ,,Nebyť môjho štúdia, nebol by som asi tam, kde som dnes. To všetko je kombináciou pracovných príležitostí, ktoré prišli počas štúdia a v neposlednom rade aj ľudí, ktorých som spoznal a stretol. Človek sa učí a formuje celý život. Mňa vo veľkej miere sformoval práve Ružomberok,“ konštatuje Puobiš.

Ďalší z absolventov ružomberskej katedry žurnalistiky Miroslav Béreš považuje za veľmi dôležitý prístup vyučujúcich. ,,Motivácia učiteľov ma priviedla k rozhodnutiu pracovať na sebe a dosiahnuť určité ciele. V odbornom živote často využívam pojmy ako news values, strážne psy demokracie či vedomosti z predmetu Mediálna výchova,“ hodnotí Béreš, ktorý založil vlastnú produkčnú firmu. Pracuje v nej na reklamných spotoch, webovej analytike a príprave kampaní. Práve kvôli jeho súčasnej pracovnej pozícii, vidí isté nedostatky v štúdiu. Podľa neho majú študenti málo poznatkov z oblasti marketingu, obchodu a digitálnych médií.

František Kekely po dosiahnutí bakalárskeho titulu nepokračoval v ďalšom vzdelaní pretože sa mu naskytla trvalá pracovná pozícia v Hospodárskych novinách. Tri roky na Katolíckej univerzite hodnotí pozitívne. ,,Každé vysvetlenie a kritika pedagógov mi dali nové poznatky, ktoré neustále využívam. Taktiež som už na KU trochu nahliadol do mediálneho sveta,“ uzatvára mladý novinár.

Jana BartošováPridaj komentár