Afganistan je krajina mnohých tvárí

Skupina študentov z katedry histórie sa rozhodla zorganizovať prednášku na tému Afganistan, aby upovedomila verejnosť s aktuálnou situáciou.

RUŽOMBEROK, 7. októbra 2013 – Na pôde Katolíckej univerzity sa uskutočnila prednáška na tému Afganistan vtedy a dnes. Pozvaní boli traja hostia: Assadulláh Akbari – podnikateľ so slovenským občianstvom, Marián Mydlo – pohybujúci sa v Afganistane v rokoch 1977 – 1984 a Michal Slačka – profesionálny vojak slúžiaci v ISAF (Medzinárodné bezpečnostné podporné sily) v Afganistane.  Študenti mali možnosť vypočuť si ich príspevky na danú tému, po čom nasledovala voľná diskusia.

Assadulláh Akbari sa snažil priblížiť poslucháčom zvyky a obyčaje jeho rodnej krajiny, rozdiely medzi Slovenskou republikou a Afganistanom,  politický režim, rozdiely medzi jednotlivými triednymi vrstvami, rozpory v oblasti náboženstva a vzťah Afganistanu a USA.

Marián Mydlo opisoval, aké boli pomery v Afganistane v dobách, keď sa tam pohyboval a aké bolo obchodovať v tých končinách s bavlnou.

Michal Slačka popisoval bežný deň vojaka v Afganistane, vybavenie slovenskej armády, ako je to s voľným časom, ale aj  aké nástrahy alebo prekvapenia tam na neho čakali. „Celý tábor je vybudovaný ako malé mestečko. Každá krajina tam má svoju základňu a v jej blízkosti rôzne obchody a miesta na trávenie voľného času. Slovensko malo len základňu. Na druhej strane v tábore USA mali okrem iných aj KFC (reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia),“ vyjadril sa Slačka.

Oficiálny názov krajiny znie Afganská islamská republika. Počet obyvateľov je 29 863 000.  Afganistan má rozlohu 647 500 km2. Skladá sa z 34 provincií (vilajátov). Každá provincia má svojho guvernéra, ktorý je jej absolutistickým vládcom. Od roku 2004 je prezidentom Afganistanu Hamid Karzai.

 



Pridaj komentár