„Afganistan sa oproti minulosti veľmi zmenil“

afganistan

Aj táto veta odznela na diskusii v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka (UPaC) v Ružomberku, na ktorej sa študenti mali možnosť stretnúť i s vojakom pôsobiacim v Afganistane.

Dňa 7. 10. 2013 sa v UPaC  konala diskusia na tému „Afganistan vtedy a dnes“.  Jedným z hostí bol Assad Akbar – Afgánec žijúci na Slovensku od svojich 18 rokov, ktorý sa sem prisťahoval kvôli štúdiu. Debatu začal svojou prezentáciou a podrobnými informáciami o vtedajšom, ale aj dnešnom Afganistane. Poslucháči mali možnosť sa dozvedieť podrobnejšie informácie o geografických podmienkach, postavení žien, národných sviatkoch alebo o teroristických hnutiach. Ďalším z hostí bol Ružomberčan Marián Mydlo, ktorý počas socializmu navštívil Afganistan v rámci pracovných ciest. Marián Mydlo bol expertom v oblasti prepravy bavlny, ktorá sa z tých oblastí vyvážala a transportovala aj do Ružomverka. Posledným z hostí bol profesionálny vojak vo vojenskej operácií  ISAF v Afganistane Michal Slačka, ktorý pôsobil na južnom územní Kandaháru. Bola to v poradí jeho štvrtá misia, ktorá trvala desať mesiacov. Pôsobil na americkej leteckej základni spolu s ďalšími 250 až 300 vojakmi, kde kontrolovali vozidlá pri vstupe do krajiny. „Počas mojej misie padlo na základňu 139 rakiet zo strany Talibanu,“ povedal Michal Slačka pri opise života na základni.

Život v Afganistane sa podľa slov všetkých troch hostí oproti minulosti zmenil. Nielen podnebím, ale aj politickým usporiadaním či mentalitou obyvateľov.

Autor: Veronika BalážováPridaj komentár