Aj študenti KU sa chcú na internete cítiť bezpečne

Študenti KU mali 31.marca možnosť dozvedieť sa viac o rizikách, ktoré prináša internet. O problematike prednášal  tvorca projektu OVCE.sk

Katedra informatiky PF KU v spolupráci s IT klubom PF KU zorganizovali  v Aule Jána Pavla II. prednášku týkajúcu sa bezpečnosti na internete. Témy ako kyberšikana, detská pornografia, krádež identity či projekty súvisiace s porušovaním ľudských práv priblížil študentom Miroslav Drobný zo združenia eSlovensko.

„Navštevujeme prevažne Pedagogické školy, pretože práve budúci pedagógovia môžu naše rady využiť v praxi,“ vyjadril sa Miroslav Drobný.  Podľa jeho slov ide o časť osvety, v ktorej sa študenti vytrénujú a budú o tejto téme rozprávať ďalej.

„Ide o závažný problém, ktorý si neuvedomujeme, lebo s ním neprichádzame do kontaktu. Z môjho pohľadu bola prednáška dobre odprezentovaná a teším sa z pozitívnych ohlasov,“ vysvetli Tomáš Ďurčák, spoluorganizátor semináru.

Časť prednášky Drobný venoval projektu OVCE.sk a jeho vznik opísal takto: „Dostali sme výzvu v rámci témy ochrana detí, získali sme dostatok financií na realizáciu, a tak sme reagovali týmto projektom.“ Cieľom tvorcov bolo poukázať na reálne situácie a hrozby internetu hravou formou príťažlivou pre deti.

,,Som presvedčený, že podobné semináre majú pre starších študentov zmysel, hoci je to veľmi individuálne. Je to však ich škoda, ak si nedajú poradiť a následne si nechajú ublížiť,“ zhodnotil Juraj Holdoš odborný asistent Katedry psychológie FF KU.

Projekt OVCE.sk získal miesto na popredných priečkach súťaže World Summit Award, ktorá prebieha pod záštitou OSN. Za audio komentár k rozprávkam, ktoré pomáhajú chrániť pred nebezpečenstvami internetu aj  deti so zrakovým postihnutím, bol projekt ocenený v súťaži Slovensko bez bariér.

 

Martina Púpavová

 

 

 

 Pridaj komentár