Akadem bol pre študentov časom milostí

Študenti z celého Slovenska i zo zahraničia sa zišli na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Na stretnutí akademickej mládeže pod názvom Akadem tak spoločne trávili svoj čas od 15. do 17. novembra.

Program sa začal svätou omšou v Kostole sv. Rodiny v Rybárpoli. Na kázni zaznela výzva nasledovať svoju víziu: „Každá doba si vyžaduje víziu. Potrebuje ju jednotlivec i spoločnosť. Nedaj sa však zmiasť tým, čo robí väčšina. Rob to, čo spoznáš pred Bohom ako správne, a nasleduj to. Neobzeraj sa za tým, čo si sa rozhodol zanechať.“ V piatkový večer sa na koncerte účastníkom predstavila prog-rocková gospelová kapela The Elements.

Hlavnou časťou stretnutia bol čas strávený v tímoch. V ponuke bolo 16 workshopov, ktoré viedli skúsení lektori. Medzi workshopmi mohli účastníci nájsť turistický tím s Martinom Ďuračkom, politický tím s Branislavom Škripekom či témy ako rozlišovanie povolania, okultizmus v bojových umeniach, odkaz svetových dní mládeže v Brazílii a mnohé ďalšie.

Sobotňajšie popoludnie bolo spojené s aktivitou flashmob. Všetci spoločne vytvorili živú reťaz od sochy bl. Jána Pavla II. Cieľom bolo poukázať na prepojenie Akademu so svetovými dňami mládeže a s Jánom Pavlom II., ktorý povzbudzoval mladých, aby sa spoločne stretávali. Večer patril Lamačským chválam.

V nedeľu nechýbalo prezentovanie jednotlivých workshopov a tombola, v ktorej mohli záujemcovia vyhrať lístok na taizé stretnutie v Štrasburgu. „Z Akademu si určite navždy zapamätám situáciu, keď tombolu vyhralo dievča, ktorej tombolový lístok darovala kamarátka. V aule sa vtedy postavil mladý muž s návrhom, či by sme sa my, účastníci, nevyzbierali po eure na lístok aj jej štedrej kamarátke. A tak sa aj stalo. Bol to pre mňa čas milosti a dôkaz toho, že dobrí ľudia tu stále sú,“ prezradila Katka, účastníčka Akademu.

Akciu ukončili slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. V závere pripomenul motto Akademu: Hľa, tu som, pošli mňa! a povzbudil mladých, aby sa nebáli odpovedať Bohu týmito slovami. Taktiež prezradil, že najbližšie stretnutie vysokoškolskej mládeže sa uskutoční v Košiciach.


foto: www.upac.skPridaj komentár