Aké je žiť s drogovým dílerom?

Najnovšia filmová snímka holandského režiséra Tjebbo Penninga s názvom Čisté ruky nás podľa knižnej predlohy spisovateľa René Appela zavedie do dramatického príbehu o drogovom dílerovi a jeho rodinnom živote.

Dej filmu sa odohráva v južnej časti Amsterdamu, kde žije rodina hlavného protagonistu (Eddieho Kronenburga) naoko spokojným, luxusným životom. Eddieho manželka (Sylvia) si vďaka manželovým značným príjmom môže dovoliť žiť ako žena v domácnosti, ktorá sa plne venuje ich dvom deťom (Daphne a Yurimu). Spoločné rodinné chvíle, ktoré ukazujú Eddieho ako príkladného manžela a milujúceho otca, však pomerne často vyruší mobil s neodkladnými záležitosťami.

O aké záležitosti ide? Problémy v drogovom svete. Eddie totiž pracuje na vysokej pozícii ako drogový díler. Samozrejme, takýto „job“ sa nezaobíde bez nepohodlných osôb a „vyriešenia“ takýchto problémov. Tentokrát si to odniesol Eddieho blízky spolupracovník a rodinný priateľ, čo už miestna polícia neprehliadla.

Pokojný rodinný život nahlodá policajné vyšetrovanie a prehliadka domu Kronenburgovcov. Sylvia síce dá Eddiemu potrebné alibi, dôrazne ho však požiada, aby skončil vo svojej „brandži“, pretože mali určitú dohodu. Manžel všetko sľúbi, len aby si udržal pokojný rodinný život. Avšak pod narastajúcim tlakom nielen v rodine, ale aj v práci, začne robiť čoraz viac chýb. Sylvia na základe dôkazov začne pochybovať o manželovej nevine a stane sa takisto „nepohodlnou“. Nezostáva jej nič iné ako utiecť, aby ochránila seba a svoje deti. Keďže vie toho príliš veľa, začína sa prenasledovanie, kde sa vytráca Eddieho milujúca časť osobnosti, a do popredia sa dostáva jeho agresívnosť schopná čohokoľvek. Podarí sa Sylvii ukryť pred manželom do bezpečia?

Filmová snímka Čisté ruky (2015) je len druhým filmom režiséra Tjebbo Penninga s prestávkou až 14 rokov od prvej snímky. Aj napriek tomu bol film nominovaný na Cenu divákov na Netherlands Film Festival. Primeraná minutáž (108 minút) ponúka divákom zaujímavý pohľad do sveta obchodu s drogami, kde nechýba dráma a napätie spolu so psychologickým vývinom postáv. Pozitívnym prvkom tohto žánru je detailnejšie zameranie sa na rodinu drogového dílera a negatívne dopady takéhoto „jobu“. Dej je miestami síce dokonale priehľadný, tento nedostatok však dostatočne vyvažuje akcia. Film z dielne európskej kinematografie je výbornou alternatívou pre tých, ktorým už prehnaná americká tvorba z drogového sveta príliš nevonia.

Martin ŠichtaPridaj komentár