Ako deväťdesiatročný stanovil slovenský rekord, no chuť stále ho zlepšovať mu nechýba

TRENČÍN – Karol Steklý z Trenčína sa vo veku deväťdesiat rokov stal najstarším Slovákom, ktorý skákal s padákom. Svojou netradičnou narodeninovou oslavou vytvoril slovenský rekord, ktorého hranicu by každoročne rád posúval. Nejde však o náhly rozmar, ale o vyústenie dávneho sna a je len jednou z vecí, ktorá robí tohto človeka zaujímavým.

Tandemovým zoskokom si minulý rok na letisku v Slávnici Karol Steklý splnil dávny sen byť výsadkárom. Tento sen sa začal u neho rodiť už počas druhej svetovej vojny. Počas rokov 1943 – 45 pôsobil ako ženista na východnom fronte v Rusku a neskôr tiež v Taliansku. „Chcel som  však byť výsadkárom,“ tvrdí.

Je aj známym a vyhľadávaným odborníkom v oblasti vojnovej a leteckej histórie. Podľa jeho slov  sa práve počas vojny u neho rozvinula láska k lietadlám, túžbu byť pilotom však nikdy nemal. „V období vojny sme sa s lietadlami dostávali do úzkeho kontaktu. U mňa nešlo len o lietadlá, ale o techniku vôbec. Vždy ma zaujímala technika, autá, lietadlá, motocykle…,“tvrdí.

Vďaka množstvu znalostí a skúseností, ktoré nadobudol počas uplynulých siedmych desaťročí, má na konte mnoho významných počinov. Stal sa členom skupiny trenčianskych historikov, ktorí pátrali po lietadlách zostrelených počas vojny nad našim územím. „Mali sme zmapované takmer všetky lietadlá zostrelené nad Slovenskom. Bol som členom Slovenského leteckého zväzu a predsedom skupiny pre leteckú históriu,“ osvetľuje. Aj vďaka práci spomínaných historikov bol dokompletovaný úplný menoslov amerických letcov, pochovaných v Slavičíne, po tom, čo zahynuli počas preletov nad Slovenskom a Moravou 29. Augusta 1944, teda v deň vypuknutia SNP.  Úcte k nim je venovaný pamätník vybudovaný pri príležitosti päťdesiateho výročia udalosti.

Taktiež sa počas rokov 1994 – 2009 podieľal na stavbe prvej presnej repliky lietadla Caproni, na ktorom v roku 1919 tragicky zahynul generál Milan Rastislav  Štefánik. Vďaka znalosti taliančiny a svojim kontaktom dokázal zohnať technickú dokumentáciu stroja a bol tak dôležitou súčasťou tímu, ktorí na stavbe pracoval.  Je takisto autorom odborníkmi ocenenej publikácie Milan Rastislav Štefánik a Caproni.

S odpoveďou na otázku o možnom zlepšení svojho rekordu, ktorým sa dostal do povedomia širokej verejnosti, má Karol Steklý jasno. „Budem skákať každý rok a keď budem mať sto rokov skočím bez padáka,“ tvrdí s humorom deväťdesiatnik, ktorý sa aj napriek pokročilému veku teší dobrému zdraviu.Pridaj komentár