Americký veľvyslanec diskutoval do študentmi KU

Študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) diskutovali s americkým veľvyslancom Adamom Sterlingom o globálnej politickej scéne, americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ale aj o domácom dianí.

Americký veľvyslanec dorazil na Slovensko len v auguste minulého roku no už cestuje po Slovensku a stretáva sa so študentmi. Počas diskusie na KU v štvrtok 23. februára sa študentom snažil priblížiť, ako vo Washingtone prebieha výmena prezidentov a čo všetko je s tým spojené.

Vo svojej prednáške sa venoval najmä americkej politike a novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého úspech v prezidentských voľbách bol veľkým prekvapením. „Jeho kampaň a politický štýl sú nekonvenčné, ale práve vďaka nim uspel. Dôležitá otázka pre amerických politikov však je, čo sa ľud snažil povedať svojím hlasovaním. Prezident Trump nám ukázal, že veľa vecí, ktoré podľa politológov mali platiť stále, sa menia,“ skonštatoval Sterling.

Vo svojej prednáške tiež spomenul, že sa osobne pozná s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, komentovať predražené tendre však nechcel. „Nie je v mojej kompetencii vyjadrovať sa k tomu. Viem, že sa to vyšetruje, čítal som aj ministrove vyjadrenia, počkajme si však na výsledok,“ zhodnotil Sterling.

Sterling je veľvyslancom Spojených štátov od augusta 2016. Okrem Bieleho domu pôsobil aj na šiestich zahraničných ambasádach – v Holandsku, Azerbajdžane, Izraeli, Kazachstane, Belgicku a Peru.

CF0A9814 CF0A9806 CF0A9808 CF0A9811 CF0A9799 CF0A9803

Katarína Konečná

Foto: Branislav RačkoPridaj komentár