Andrej Kiska vo voľbách porazil Roberta Fica

V sobotu 29. marca 2014 sa konalo druhé kolo prezidentských volieb. Voliči sa rozhodovali medzi Robertom Ficom a Andrejom Kiskom.

Druhé kolo volieb nakoniec vyhral Andrej Kiska s počtom 1 307 065 hlasov. Jeho protikandidát Robert Fico za ním zaostal s počtom hlasov 893 841. Podľa štatistiky Kiska zvíťazil vo všetkých krajoch na Slovensku okrem Trenčianskeho kraja.

Pri otázke volieb sme oslovili aj poslanca Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Ružomberku Ivana Rončáka. Podľa neho Slovensko nemalo kandidáta, ktorý by vláde „išiel po krku“. „Doteraz sme boli svedkami toho, že príliš nevetoval zákony ani nerobil problémy s vymenovaním funkcionárov zákona,“ vyjadril sa Rončák. Zároveň však dodal, že sa môže stať, že vláda a prezident budú mať opačné názory. V tom prípade je zvedavý, kto to politicky ustojí. „V mnohých prípadoch platí, že aj výklad ústavy nie je podporený výkladom ústavného súdu,“ zakončil.

Študenti univerzity majú na novozvoleného prezidenta rôzne názory. „Teším sa, že to vyhral Andrej Kiska, aj keď oveľa radšej by som bola, keby do druhého kola postúpil môj favorit,“ vyjadrila sa študentka Pedagogickej fakulty KU Petra. Študent Lukáš mal na vec iný názor: „O politiku sa veľmi nezaujímam. Volil som to, čo mi povedali rodičia.“

Foto: Internet

 Pridaj komentár