Ani tento rok sme nezabudli na chorých

11. februára si už po 22-krát vďaka Jánovi Pavlovi II. spomíname na chorých po celom svete. Tento deň je venovaný najmä ľuďom s nevyliečiteľnou chorobou.

Pri príležitosti 22. svetového dňa chorých, na ktorom sa konali mítingy, konferencie, pastoračné stretnutia či liturgické slávenia za účasti predstaviteľov cirkvi i zdravotníckych zamestnancov, aby pre chorých ľudí po celom svete vyprosili Božiu pomoc. Ivana, študentka žurnalistiky, vidí opodstatnenie v slávení svetového dňa chorých. „Podľa mňa je potrebné si uctiť chorých, pretože sa na nich akosi zabúda. Hlavne tí zdraví zabúdajú, aké je to byť chorým. Preto si myslím, že je takýto deň dobrý nápad.“ „Čo ja viem? Ja tieto „dni“ nejako neriešim. Ale myslím si, že by sme si mali spomenúť na chorých vo svojej rodine, možno navštíviť chorých, aj takých, ktorých nepoznáme a uvedomiť si hodnotu zdravia,“ vyjadrila sa Mária, študentka nemeckého jazyka a literatúry.

Svetový deň chorých je dňom rímsko Katolíckej cirkvi, ktorý sa každoročne slávi od roku 1992, kedy ho ustanovil pápež Ján Pavol II. Cirkev upriamuje svoju pozornosť predovšetkým na nevyliečiteľne chorých, z ktorých mnohí zomierajú v dôsledku svojej choroby v terminálnom štádiu. Cieľom tohto dňa je vytváranie podmienok pre chorých, aby mohli znášať nevyliečiteľné choroby a čeliť smrti v dôstojných podmienkach. 11. februára slávi Katolícka cirkev aj sviatok Panny Márie Lurdskej a jej zjavenie v Lurdoch.Pridaj komentár