Anton Lauček: Deti vidia srdcom, ony vedia, kto im chce dobre

Pôsobil ako vychovávateľ v domove mládeže a zároveň učil na stredných školách v Ružomberku, Liptovskom Hrádku a v Liptovskom Mikuláši, neskôr sa stal riaditeľom Domova mládeže Ružomberok. Reč je o slovenskom spisovateľovi a prozaikovi Antonovi Laučekovi.

V stredu 27. novembra predstavil v UPaC knižky Iba tak výber plus a Keď lastovičky nemôžu lietať: „Román je o roku 1985 v školstve. Mal som to šťastie, že som učil na strednej škole a zároveň som robil vychovávateľa. Bola to dobrá robota, lebo po učení sme s deťmi chodili športovať,“ hovorí Lauček „Viete, keď mládež dostanete na to, že ste k nej úprimní, že sa na nič nehráte, že ste s nimi kamarát, získate si ich. Veď ako povedal aj Exupéry, deti vidia srdcom, ony vedia, kto im chce dobre. Po dvadsiatich rokoch, keď sme sa stretli na pomaturitnom stretnutí, pýtam sa ich: „Chlapci, môžem to napísať?“ Nemali proti tomu námietky, tak som napísal, čo všetko pozažívali,“ dodáva na záver. Program čítačky Antona Laučeka doplnil aj študent Nicolas, ktorý pre zúčastnených zahral na klavír.

Anton Lauček debutoval knihou poviedok Zelená modrá,  no napísal tiež prvý román o Andrejovi Hlinkovi pod názvom Andrej  a životopisnú prózu o biskupovi Jánovi Vojtaššákovi s názvom Anjelom svojim prikážem o tebe. 

Klaudia LacušováPridaj komentár