Anton Lauček prezentoval svoje knihy

Spisovateľ Anton Lauček predstavil desiatke študentov zídených v priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka (UPaC) svoju literárnu tvorbu.

Docent Katedry pedagogických štúdií na Fakulte humanitných vied na Žilinskej univerzite v Žiline predčítal ukážky zo svojich kníh, vrátane najnovšej Iba tak IV. Kniha krátkych príbehov voľne nadväzuje na predošlé tituly Iba tak I. (2007, 2008), Iba tak II. (2008), Iba tak III.(2009), Iba tak výber (2009), Iba tak výber plus (2011), Vybijem ti zuby viečkami iba tak (2011). Zatiaľ ide o autorove komerčne najúspešnejšie tituly.

Okrem svojho najnovšieho literárneho prírastku sa Lauček vrátil aj k starším publikáciám, o ktorých vzniku a obsahu rozprával zídeným poslucháčom mnohé príbehy. Najväčší priestor venoval publikácii Anjelom svojim prikážem o tebe, ktorá sa dočkala piatich vydaní (2000, 2006, 2007, 2009, 2011). Ide o životopisnú prózu o Jánovi Vojtaššákovi, ktorému je zasvätené i miestne univerzitné pastoračné centrum Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Ružomberský rodák vydal aj viacero titulov viažucich sa  na rodné mesto a jeho okolie. Okrem titulov Cez utrpenie (1997, 2006, 2007) a Andrej (2007) o Andrejovi Hlinkovi, ktoré neskôr vyšli v spoločnom zväzku Černovčania (2008), ide najmä o titul Keď lastovičky nemôžu lietať, v ktorom Lauček spracoval príbehy svojich študentov z priemyslovky v Ružomberku. „Deti vedia, kto im chce dobre. Ja som sa snažil mať so svojimi študentmi dobrý vzťah, no a tí mi neskôr veľakrát rozprávali, čo všetko navyvádzali, povystrájali… Keď sme sa stretli na pomaturitnom stretnutí po dvadsiatich rokoch, dovolili mi ich príbehy vydať,“ vyjadril sa autor.

Laučekova prezentácia spojená s čítačkou sa mi páčila,“ nechala sa počuť jedna zo študentiek. „Autor je vtipným rozprávačom, dokáže zaujať, upútať.“

Anton Lauček sa narodil v roku 1950. Svoju prvotinu Zelená modrá vydal v roku 1982. Na svojom konte má 16 titulov a televíznu inscenáciu Benedikt. Patrí k autorom, ktorí sa pravidelne zúčastňujú čitateľských besied.

Mária Bilá

 



Pridaj komentár