Arcibiskup Zvolenský: Cirkev sa odluky nebojí

Bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska(KBS) Stanislav Zvolenský prehovoril na pôde Katolíckej univerzity k odlúčeniu cirkvi od štátu.

RUŽOMBEROK. Medzi veriacimi stále prebiehajú rôzne názory na odlúčenie cirkvi od štátu. Arcibiskup Zvolenský tvrdí, že cirkev sa odluky od štátu nebojí, ale obáva sa toho, či štát vráti všetky majetky, ktoré im ešte stále patria. „Myslím, že cirkev sa nemusí báť finančnej či ekonomickej odluky, ak sa tak situácia vyvinie. Prijmeme to, ale budeme poukazovať, že cirkvi neboli vrátené všetky majetky. Cirkev bude môcť jestvovať i v sile svojho ducha, prežila by aj keby jej zobrali všetky majetky,“ hovorí Zvolenský.

„Niekedy mám pocit, že cirkev je sčasti bojazlivá a bojí sa urobiť zásadné rozhodnutie. Môže to mať nejaké negatíva, ale skôr si myslím, že by to pomohlo, aj v iných krajinách je cirkev samostatná a funguje v poriadku,“ povedal študent politológie, Matúš.

Cirkevná reštitúcia a financovanie cirkvi

Ak by na Slovensku došlo k tejto mimoriadnej situácií a štát bude chcieť vyriešiť financovanie cirkví, bude sa musieť zaoberať aj otázkou vrátenia majetku cirkvám, ktorý im v minulosti bol odobratý a ktorý slúžil pre dobro spoločnosti v oblasti školstva, výchovy alebo sociálnych služieb. „Vyrastal som na sídlisku, ktoré bolo postavené v záhrade Uršulínok, teda rehoľnej spoločnosti – cirkevného subjektu. Sídlisko postavili na pozemku, ktoré bolo cirkevnému subjektu bez náhrady odobraté. A to nie je jediné sídlisko či závod postavený na majetkoch cirkvi,“ vysvetlil Zvolenský.

Denník Pravda zverejnil niektoré riešenia a jedným z nich by mohla byť cirkevná daň. Funguje napríklad v Rakúsku, Nemecku, vo Švajčiarsku a v Škandinávii, výška dane je rôzna, zväčša okolo deväť percent DPH. V Rakúsku sa ráta z ročného príjmu, priemerne sa tam platí asi 250 eur, okrem toho už pri nahlasovaní trvalého pobytu občan vyplní formulár, kde uvedie vierovyznanie. Ak je napr. katolík, cirkev si ho zaregistruje a určí mu daň, veriaci do 19 rokov a študenti platiť nemusia.Pridaj komentár