Herec z atómov

Napadlo Vám niekedy, čo sa dá vyrobiť aj z takých malinkých prvkov ako sú atómy? Veda skutočne dokazuje aj nemožné, a že jej zamestnanci sú schopní vytvoriť naozaj čokoľvek. Ich najnovším triumfom je najmenší film na svete, kde nehrajú skutoční ľudia ale nahrádzajú ich práve atómy. Samotný film, vytvorený z dvestoštyridsiatich dvoch obrázkov,  pomenovali ,,Chlapec a jeho atómy“.

Výnimočnosť tohto filmíku je práve v tom, že na vytvorenie scény a deja boli použité samostatné atómy, ktoré boli posúvané pomocou tzv. Scanning tunneling microscope, ktorý je známy ako dvojtonový elektrónový mikroskop. Tento mikroskop je vytvorený s unikátnou schopnosťou zväčšiť objekty až sto miliónov krát a skutočne veľmi precízne riadiť tlak, teplotu a vibrácie. Podľa aktuálnych informácií portálu aktuality.sk, tak bolo možné  vytvoriť zábavnú ukážku technológie, ktorá nám možno už o pár rokov spraví revolúciu v ukladaní digitálnych dát. Ak sa vám vynára otázka, ako vedci dosiahli rozhýbanie týchto malinkých čiastočiek, tak odpoveď je naozaj veľmi prozaická. Využili na to špeciálnu elektricky nabitú ihlu, ktorou sa pohybovali po povrchu podkladu. Vďaka kvantovým efektom takto dokázali  presúvať jednotlivé atómy, z ktorých vždy vyskladali finálny obrázok.

Jeden z hlavných vedeckých pracovníkov a tvorcov tejto zaujímavosti Andreas Heinrich, neskrýval nadšenie a radosť, že sa im podarilo objaviť opäť niečo nové. ,,Zachytenie, posúvanie a tvarovanie atómov do presne určených pozícii na snímke videosekvencie je zložitá veda. A je to niečo úplne nové,“- vyjadril sa autor. Aj napriek všetkým výdobytkom modernej doby sa predsalen radšej pozrieme na klasické filmy, v ktorých ešte, našťastie, nájdeme ľudské bytosti, podobné tie našim. Teda, ak si odmyslíme občasné super schopnosti a neexistujúce okolnosti. Myslím, že na takéto atomárne filmíky si ešte určite trochu počkáme. Čo myslíte?

autor: Zuzana Budzáková

foto: ceskatelevize.czPridaj komentár