Banda zlodejov popisuje príčinu rozšíreného klientelizmu na Slovensku

Zaujíma vás, prečo majú ľudia pocit, že na Slovensku sa človek ťažko dovolá spravodlivosti? Alebo že vidíte v parlamente stále tých istých ľudí? Odpoveď možno nájdete v knihe Milana Krajniaka Banda zlodejov.

Minulý rok uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré hovorí o slovenskej politike bez servítky. Autor knihy Milan Krajniak, dnes už poslanec parlamentu, opisuje politické prostredie pred rokom 1993. Spomína na úlohy Štátnej bezpečnosti, jej prepojenie s politikmi a o tom, aký vplyv majú istí ľudia dodnes.

Hneď v úvode čitateľom vysvetľuje, prečo je pri chápaní celého politického kontextu potrebné zájsť až do čias socializmu. Krajniak do detailov rozoberá kariéru najznámejších slovenských oligarchov ako sú Haščák, Dospiva, Lexa a ďalší.

Ako jeden z mála ľudí detailne a zrozumiteľne opisuje postup aj problémy kupónovej privatizácie. Autor odkrýva zákulisie politiky v časoch, kedy malí akcionári VÚB Kupónu prišli o svoje peniaze. Ako sám uvádza, v knihe vystupujú reálne osoby a firmy. Neobišiel oligarchické štruktúry Smeru, KDH, Siete či Mostu.

Práve mená politikov a ich strán sú veľkým magnetom na potenciálneho čitateľa. Ak čakáte bulvárne informácie, ostanete sklamaní. Kniha sa viac sústreďuje na oligarchov a ich obchodné záujmy. Koniec koncov, je to pochopiteľné. Práve oni podľa Krajniaka ťahajú za nitky a sú „mozgami“ celého diania. Ak vám nestačia povrchné informácie, ktoré sa dozvedáte denne z televízie, táto kniha je pre vás jasnou voľbou.

Nájdete v nej aj pasáže, kedy sa vám množstvo informácií zlieva a pôsobí tak chaoticky. Ak sa nevzdáte a vytrváte v čítaní, určite vám neskôr začnú dávať zmysel. Môžete prísť do momentu, kedy začnete knihu doslova hltať. Preto by Banda zlodejov mala mať miesto na poličke u každého, kto chce mať kritický prehľad o slovenskej politike.

Čo však môže knihe ublížiť je fakt, že Milan Krajniak sa medzičasom stal poslancom národnej rady za stranu Smer rodina – Boris Kollár. Ten je známy nielen svojím bohatstvom, ale aj kontaktmi na ľudí z mafiánskych zoznamov. Vzhľadom na to, že bola kniha vydaná v roku 2015, ju môžeme považovať aj za istý druh politickej kampane. Koniec koncov, sám v knihe cituje Borisa Kollára. Kto vie, ak by sa autor nenachádzal na kandidátke Kollárovej strany, či by niečo našiel aj na neho. Pred voľbami bolo v móde všade pripomínať, že onen kandidát nie je politik, ale „obyčajný“ človek. Dnes to už o sebe Krajniak tvrdiť nemôže.



Pridaj komentár