Bedári (Les Misérables)

Nové spracovanie muzikálu od Victora Huga s názvom Bedári do filmovej podoby sa nesporne stalo fenoménom. Toto klasické dielo ukazuje divákom francúzku spoločnosť a jej históriu, a teší sa výbornej reputácii aj vďaka jej oscarovému režisérovi Tomovi Hopperovi.
Dej sa odohráva v roku 1815, kedy pustia väzňa Jeana Valjeana (Hugh Jackman) z francúzkych galejí na podmienku. Bohatý kňaz nad ním prejaví ľútosť a svojou štedrosťou mu pomôže postaviť sa na vlastné nohy. Zo Jeana Valjeana sa postupom času pod falošným menom stáva uznávaná osoba, ktorá vlastní továreň a zamestnáva najbiednejších v Paríži. Za chrbtom má však stále inšpektora Javerta (Rusell Crowe), ktorý je posadnutý myšlienkou zistiť pravdu o väzňovi, ktorý pred rokmi ako keby zmizol z povrchu zemského. Dôležitou postavou v živote Jeana sa stáva malé dievčatko Cosette, ktoré si osvojil po tom, ako jej tragicky umrela matka, jedna z jeho zamestnankýň, Fantine (Anne Hathaway). Napriek tomu, že sa mu darí a stal sa starostom, stále nie je v bezpečí. Inšpektor Javert vo Valjeanovi spoznáva bývalého galejníka a vtedy prichádza niekoľkoročné skrývanie sa pred spravodlivosťou.
Tento film si veľmi neužijú diváci, ktorí nemajú radi spievané filmy prelýnajúce sa s muzikálovou formou ani tí, ktorí nevydržia v kine sedieť viac ako 110 minút. Je otázne, či výber práve takéhoto spracovania bol rozumný. Nové milénium totiž, nehľadiac na názor odbornej verejnosti, filmovému muzikálu nepraje. Hooperovi Bedári však určite v tomto smere patria k nadpriemeru, o čom svedčia aj štyri nominácie na Zlatý glóbus a zisk mnohých významných ocenení v Amerike.Pridaj komentár