Bezpečná lyžovačka

Rovnako ako v doprave, aj na svahu existujú pravidlá. Ich nerešpektovanie vás môže stáť zdravie.

MARTIN. Lyžiarska sezóna v turčianskych lyžiarskych strediskách  sa začala koncom decembra minulého roku. Množstvo lyžiarov sa s pribúdajúcimi rokmi zvyšuje a spolu s nimi rastie aj pravdepodobnosť úrazov na zjazdovkách. Horská služba od začiatku sezóny zasahovala pri vyše šesťdesiatich prípadoch. „Najčastejšími zraneniami  sú vykĺbené ramená, zápästia, alebo zlomené predkolenia,“ objasňuje Branislav Černák z horskej služby pôsobiacej na Martinských holiach. „Priemerne to vychádza na jeden až dva úrazy denne,“ dodáva. Podľa neho sú na svahu najproblémovejšími neskúsení snowboardisti, ktorí často spôsobujú kolízie.

Jazdiť ohľaduplne

Ak dôjde k nehode, vždy je vinný ten, ktorý ide zhora. Svoje o tom vie aj Ivana, do ktorej nezodpovedný lyžiar narazil zozadu, pričom jej spôsobil zranenia hlavy. Akoby toho nebolo dosť, následne do nej vrazil snowboardista a poranil jej lakeť. „Po zavolaní bola horská služba veľmi rýchlo pri mne a previezli ma do nemocnice,“ spomína na svoju nepríjemnú skúsenosť Ivana.

Pravidlá lyžiara

Žiaľ, nie vždy sa kolízie na zjazdovke končia bez ujmy na zdraví. Preto existuje takzvaný Biely kódex – pravidlá správania sa na svahu. Z bezpečnostných dôvodov ho vytvorila medzinárodná lyžiarska federácia (FIS). Podľa bieleho kódexu môže lyžiar obiehať iného lyžiara z oboch strán, pričom ho nesmie ohroziť. Existujú značky, ktoré nás informujú o zúžení trate, alebo nám prikazujú znížiť rýchlosť. Na Slovensku si ich lyžiari nevšímajú, ale v zahraničných strediskách je ich dodržiavanie prísne kontrolované. V prípade nehody sme povinní poskytnúť prvú pomoc a privolať horskú službu. Ak sme spôsobili úraz, je nutné mať pri sebe občiansky preukaz, a to najmä v alpských strediskách, kde sme sa povinní na výzvu kompetentnej osoby legitimovať. V prípade úteku z miesta nehody môžeme byť  rovnako trestne stíhaní, ako za dopravnú nehodu. Všetky pravidlá bieleho kódexu sú viditeľne vystavené v každom lyžiarskom stredisku.Pridaj komentár