Bola to terapia láskou či tancom?

Režisér David O. Russell je známy svojou záľubou vo vytváraní veľmi realistických dialógov a psychologických monológov. Svedčia o tom autorovi Traja králi či Fighter. Jeho najnovším filmom, v ktorom sa okrem všemožných obmien niektorých výrazov môžeme tešiť aj na oscarové obsadenie, je Terapia láskou.

Mladý Patrick (Bradley Cooper) sa ocitá na hranici. Na hranici medzi jeho mysľou a reálnym svetom. Kvôli svojej výbušnej povahe príde o manželku, prácu učiteľa dejepisu a v konečnom dôsledku aj o rozum. Z liečebného ústavu ho predčasne odvedie jeho matka, ktorá vezme osud svojho syna do vlastných rúk. Po návrate domov sa Pat zo všetkých síl snaží získať svoju manželku Niky späť, avšak do cesty sa mu pripletie nekontrolovateľne temperamentná Tiffany (Jennifer Lawrence).

Musíte si dávať veľký pozor na to, aby ste sa v príbehu nestratili. Patrickova láska k manželke a jeho snaha dostať sa k nej cez Tiffany sa nakoniec ukáže len ako motivácia dostať sa späť do života. Celý príbeh sa točí okolo Tiffany a Patricka, ktorí spolu nacvičujú tanec a stanú sa dokonca súčasťou stávky, keď Patrickov otec (Robert de Niro) prehrá všetky svoje peniaze. Nebude to vystúpenie hodné ocenenia, avšak pre oboch hlavných hrdinov má obrovskú cenu.

Aj keď sa Vám na začiatku môže zdať, že pozeráte najhorší a najpochmúrnejší film aký ste kedy videli, postupne si Patricka obľúbite. Zistíte tiež, že jeho konanie nemá nič spoločné s jeho psychickou poruchou, teda ak vôbec nejakú mal, ale že jeho správanie bolo úplne pochopiteľné. Vo väčšine prípadov by ste konali rovnako alebo aspoň podobne a nakoniec budete radi, že ste po prvej hodine nevypli.

Je samozrejmé, že bez hviezdnych výkonov Bradleyho Coopera a Jennifer Lawrence by sa film nepohol z miesta. Je fajn vidieť Bradleyho v úlohe, kde sa nemusí hrať na nadčloveka alebo sa večne spamätávať z opice. Jennifer dostala za účinkovanie vo filme, ktorý každého zaručene pobaví, Oscara za hlavnú ženskú úlohu. Po postave Katniss z minuloročných Hier o život mala možnosť ukázať, čo v nej je a nesklamala. Vytvorila väčšinu bizarne  humorných situácií, bez ktorých by Terapia láskou terapiou nebola.

foto: popmatters.comPridaj komentár