Byť básnikom v súčasnosti? To je umenie

Podujatie s názvom Stretnutie XIV., venované ružomberským spisovateľom a novinárov s prezentáciou ich najnovších kníh, sa prvýkrát organizovalo v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku (RK). 

Zúčastnených celým podujatím sprevádzal Radislav Kendera. Spoločnosť mu robila Anna Ondrejková, slovenská poetka, ktorá hodnotila celoročnú tvorbu autorov.

V prvom kole moderátori predstavili dielo Jozefa Mokoša, Praskanie krvi. Anna Ondrejková ho zhodnotila veľmi precízne. „Pracovala som v knižnici celý svoj život. Táto kniha je urobená dôkladne. Vždy, keď som ju niekomu dala, vždy ho zasiahla inak.“ Nezabudlo sa ani na Petra Mišáka a jeho Trenčianske rozprávky a povesti, či  Miroslava Sanigu s dielom Chotár pod Čiernym kameňom – čarokrásna  Záhrada Eden. Svoje básnické novinky predstavili aj Milan Igor Chovan – Čarovný hrnček, či Stanislav Brkoš – Slávnostnému menu.

Vystúpil aj Jaroslav Rezník, ktorý mal v publiku svojich priaznivcov. „Prišli sme na pozvanie pána Rezníka, s ktorým sa často stretávame, najmä keď chodíme na výstup na Choč, kde recitujeme. Pán Rezník vždy urobí nielen turistickú, ale aj duchovnú atmosféru. Mám všetky jeho básnické knižky,“ uviedla rodáčka z Liskovej. Zbierka básní, ktorú napísal, keď Stíchne naša krv, bola spracované deň po dni. „Určite to nie je také známe ako písal Majster Milan Rúfus, ale minimálne sa mu to vyrovnalo,“ posúdila Ondrejková.

Podujatie sa nezaobišlo bez príhovoru primátora mesta RK, Igora Čombora, ktorý udelil cenu primátora mesta, medailu a diplom, Jozefovi Mokošovi a Michalovi Murínovi. Nebola síce prítomná, no stálo za to, spomenúť ju, Alenu Sabuchovú, ktorá získala cenu Ivana Kraska za najhlbší debut s dielom Zadné izby – deväť poviedok, ktoré sú prepojené.

 „Úryvky básní. Bolo príjemné vypočuť si ich. Chvíľkami som bol niekde inde. Smutné však je, že si to neprišlo vychutnať  viac študentov,“ uviedol Juraj Pivarči, študent žurnalistiky.

Medzi významných hostí podujatia patrili aj viceprimátor mesta RK Michal Slašťan, riaditeľka mestskej knižnice v RK Tatiana Babincová, s ktorou literárny klub spolupracuje a ďalší. Podujatie sa konalo pod záštitou Miroslava Bielika, predsedu Spolku slovenských spisovateľov.Pridaj komentár