Časopis Zumag opäť úspešný na Štúrovom pere

Katedra žurnalistiky a jej študenti sa môžu pýšiť ďalším ocenením. Vysokoškolský časopis Zumag získal na súťaži Štúrovo pero vo Zvolene 3. miesto.

Tento rok sa do celoslovenskej novinárskej súťaže prihlásilo osem vysokoškolských časopisov. Zumag obsadil tretie miesto spolu s časopisom Atteliér (akademický dvojtýždenník Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave). Druhé miesto získali Farmakoviny (časopis Slovenského spolku študentov farmácie v Bratislave). Prvé miesto, rovnako ako aj minulý rok, udelené nebolo.

Predseda poroty Lukáš Milan, ktorý hodnotil kategóriu vysokoškolských časopisov, zdôvodnil rozhodnutie neudeliť prvé miesto tým, že niektoré časopisy majú na prvenstvo sľubný nábeh, no je ešte potrebné vychytať chyby. V rámci celkového vyhodnotenia však došlo tento rok v porovnaní s minulým k stabilizácii kvality. Porotu pozitívne prekvapili aj časopisy nenovinárskych vysokých škôl.

Menila sa aj grafika časopisu

Zumag mení svoju podobu takmer každé dva-tri roky. Často sa tiež obmieňa redakcia, čo je prirodzene vidieť navonok aj v obsahu. Na grafike časopisu momentálne pracuje len jedna grafička. „Je to veľmi náročné, keďže som na všetko sama. Nakoľko som so zalamovaním nemala skúsenosť, stále sa učím, ako grafiku robiť lepšie, prehľadnejšie a pútavejšie,“ povedala grafička Zumagu Barbora Kubovová. Dodala tiež, že sa snaží dať Zumagu modernejšiu tvár, pretože predošlá grafika bola zastaraná.

Napriek zložitej situácii sa Zumag snaží udržať si kvalitu, vďaka ktorej na súťaži bodoval aj v uplynulých rokoch. Čitateľom ponúka okrem iného aj krátke spravodajstvo, rozhovory, reportáže, recenzie, komentáre, fejtóny či fotoeseje.

Hlavným hosťom bol prezident

Štúrovo pero každoročne hostí aj viaceré osobnosti. Tento rok medzi budúcich novinárov prišiel prezident Andrej Kiska, ktorý v úvodnom príhovore hovoril o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, o arogancii politikov a o úlohe médií pravdivo informovať verejnosť.

„Po ceste sem som videl niektoré vaše časopisy. Klobúk dole pred vami. Najdôležitejšie je, že už teraz ovplyvňujete verejnú mienku,“ povedal prezident. Po príhovore dal priestor na diskusiu, počas ktorej sa ho mladí budúci novinári pýtali na novú aj starú vládu. Vyjadril tiež svoj pozitívny postoj k pochodom za slušné Slovensko.

Jedenásťkrát medzi najlepšími

O Štúrovo pero bojovalo v dňoch 20. – 21. apríla až sedemdesiatdva stredoškolských, osem vysokoškolských a jedenásť elektronických magazínov. Porote v kategórii vysokoškolských časopisov predsedal Lukáš Milan, spolu s ním hodnotila Viera Kulichová a Jozef Bednár.

Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene organizuje súťaž Štúrovo pero od roku 1994. Hoci časopis Zumag vznikol až o desať rokov neskôr, podarilo sa mu zozbierať už niekoľko prvých, druhých a tretích miest.

Prehľad ocenení Zumagu v celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero od jeho vzniku po súčasnosť:

 • 2004 – Cena za grafiku
 • 2005 – 2. miesto
 • 2006 – 1. miesto
 • 2007 – 2. miesto
 • 2008 – 3. miesto
 • 2009 – 2. miesto
 • 2010 – 3. miesto
 • 2012 – 3. miesto
 • 2015 – 2. miesto
 • 2016 – 1. miesto
 • 2018 – 3. miesto

Alexandra Jurišová

31090310_10160539874590195_751846029_oPridaj komentár