Černovčania si uctili obete tragédie

Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo v nedeľu 27. októbra v obci Černová, aby si pripomenuli 106. výročie Černovskej tragédie.

Nedeľná svätá omša bola v Černovej slávená za obete černovskej masakry. Zišli sa na nej desiatky ľudí, aby aj takýmto spôsobom vzdali úctu svojim hrdinom. Po sv. omši sa prítomní presunuli na cintorín. Tam sa pri pomníku, ktorý dala vybudovať Slovenská liga amerických Slovákov pri príležitosti 25. výročia tragédie, spoločne pomodlili za duše zosnulých.

Na otázku, prečo by sa nemalo na túto udalosť nikdy zabudnúť odpovedá obyvateľka Černovej, Albína: „Jednak preto, aby sa v ľuďoch stratila tá nenávisť, ktorá bola. Ak sa nenávisť začne rozmáhať, je to potom veľmi zlé. Aj moja stará mama bola postrieľaná pri tejto udalosti a ostalo doma sedem sirôt. Manžel jej mesiac pred tou tragédiou zomrel, takže deti ostali úplne samé. Je to naozaj ťažké, ale nemalo by sa zabúdať, aby sa v ľuďoch rozmohlo ešte viac lásky a aby sa viacej tieto tragédie neopakovali.“

Černovský masaker sa odohral 27. októbra 1907. Takmer rok pred týmto dňom sa položil základný kameň na stavbu nového kostola. Stavbu kostola inicioval Andrej Hlinka. Dedinčania chceli, aby aj kostol vysvätil on. To však nebolo možné, pretože Andrej Hlinka bol suspendovaný a odsúdený za poburovanie proti maďarskej národnosti. Spišský biskup Párvy teda stanovil vysviacku na ráno 27. októbra 1907. V ten deň prišli dedinčania a nastúpili sa do úzkej uličky. Keď videli prichádzať koče, dávali im svojimi slovami jasne najavo, že nie sú vítaní. Hajdúch sediaci vedľa kočiša vzal bič, s ktorým šľahal do koní a hláv ľudí. Nato vydal veliteľ žandárov rozkaz strieľať. Pri streľbe bolo 15 ľudí zastrelených, 12 ľudí bolo ťažko zranených a 60 ľahšie. Ďalších 40 dedinčanov bolo odsúdených do väzenia.

Černovský kostol bol napokon vysvätený Andrejom Hlinkom 29. júna 1910.

 

 

Mária Badačová



Pridaj komentár