Český víkend v Pokljuke

Počas uplynulého víkendu sa biatlonisti predstavili v rámci tretieho kola SP v slovinskej Pokljuke. Čo by dali naši západný susedia Česi, keby sa jedná o väčšie podujatie ako len svetový pohár. Na slovinských tratiach totiž predviedli skvelé výkony.

Prvými pretekmi bol šprint mužov na 10 km. Víťazom sa stal domáci Jakov Fak, ktorý sa stal prvým Slovincom s víťazstvom na domácej trati. V cieli bol o 0,8 sekundy rýchlejší ako Nór Emil Hegle Svendsen, tretí dobehol líder priebežného poradia Martin Fourcade. Zo Slovákov bodovali 37. Matiaško a 39. Kazár. V ženskom šprinte prišli zlaté chvíle českej pretekárky Gabriely Soukalovej, ktorá vyhrala pred Nemkou Gossnerovou a Skardinovou s Bieloruska. Najlepšia z našich bola Jana Gereková na 11. mieste. Bodovala aj Anastasiya Kuzminová, ktorá bola 17.

V sobotňajšej stíhačke štartovali bok po boku Slovinec Fak a Nór Svendsen. Víťazovi šprintu sa príliš nedarilo, na strelnici spravil až 6 chýb a prepadol sa na 22. miesto. Najlepšie sa darilo Svendsenovi, ktorý na strelnici spravil len jednu chybu a do cieľa prišiel s náskokom 4 sekúnd pred Ondřejom Moravcom. Rovnako ako v šprinte bol Martin Fourcade. Zo Slovákov dosiahol na body len 39. Matiaško. V ženskej časti sa očakávalo čo predvedie Češka Soukalová. Tá napokon sknčila na druhom mieste o,7 sekundy za Gossnerovou z Nemecka. Nemka vyhrala aj napriek tomu, že na streľbe spravila až 5 chýb, no na trati predviedla famózny bežecký výkon. Tretie skončila Marie Dorin Habert z Francúzska. Líderka SP Nórka Bergerová skončila 9., najlepšia z našich Gereková obsadila 23. miesto.

V nedeľu prišli na program po prvýkrát v sezóne preteky s hromadným štartom. Z tridsiatky biatlonistov sa najviac darilo Andreasovi Birnbacherovi z Nemecka, ktorý ako jediný trafil všetkých 20 terčov a so 17-skundovým náskokom vyhral pred domácim Jakovom Fakom a Američanom Timom Burkom. Slováci v nedeľu neštartovali. V ženskej časti zavŕšila Gabriela Soukalová víkend z ríše snov, keď skončila tretia. Zvíťazila Nórka Bergerová, pred Češku sa dostala ešte aj jej najväčšia súperka v Pokljuke Nemka Gossnerová. V štartovom poli boli dve Slovenky, Kuzminová bola 13., Gereková obsadila 27. miesto.

Rok 2012 v žltom drese pre najlepšieho pretekára SP uzatvoria Francúz Fourcade a Nórka Bergerová. SP pokračuje od 1.1. v nemeckom Oberhofe.