Cesta tam a zase späť

Príbeh o Stredozemi, prsteni moci, odvahe, priateľstve a o víťazstve dobra nad zlom uchvátil ľudí vďaka sfilmovanej trilógii Pána prsteňov. Ale tento príbeh sa začal písať omnoho skôr.

Takmer pred sto rokmi uspával J.R.R. Tolkien svoje deti rozprávkou o malom srdečnom hobitovi Bilbovi Bublíkovi. Ako deti rástli, Tolkien nepovažoval za nutné dopísať tento príbeh. Len vďaka jeho študentke, ktorá prezradila jednému londýnskemu vydavateľstvu, že profesor Tolkien ukrýva v zásuvke nedopísanú knižku o Bilbovi, uzrel román Hobit svetlo sveta. Sám Tolkien nazval túto knihu rozprávkou pre deti. Možno aj to bol dôvod, prečo filmári pri nakrúcaní vynechali milého hobita, a tým aj začiatok príbehu, a hneď sa vrhli na natáčanie Pána prsteňov.

Po dlhých deviatich rokoch súdnych sporov o autorské práva sa priaznivci Pána prsteňov dočkali nového filmu z dielne Petra Jacksona, Hobit: Neočakávaná cesta. Mnohých ľudí zaskočilo, že sa tvorcovia rozhodli tento krátky rozprávkový príbeh rozdeliť na tri časti. Pretože samotný dej je príliš plytký na to, aby sa s ním dalo pracovať do hĺbky. Preto scenáristi siahli aj po príbehoch z iných kníh o Stredozemi, napríklad zo Silmarillionu a Dodatkov z Pána prsteňov. Toto múdre rozhodnutie zhustilo dej a nastolilo niekoľko nevypovedaných otázok.

Samotný príbeh hovorí o dobrodružstve Bilba Bublíka (Martin Freeman), ktorý sa úplne nečakane dostane k partii trinástich trpaslíkov, ktorým má pomôcť zachrániť ich kráľovstvo v Erebore od chamtivého draka Smauga. Vďaka čomu nájde aj stratený Sauronov prsteň moci. Sprevádza ich múdry čarodejník Gandalf (Ian McKellen), ktorý ich počas celého príbehu zachraňuje z každého nebezpečenstva. Čo iba poukazuje na fakt, že ide naozaj o rozprávku. Za najlepšiu časť filmu je považovaná scéna, kde si Bilbo s Glumom (Andy Serkis) vymieňajú hádanky. Glum je o niečo prepacovanejší, aj po technickej, aj psychologickej stránke. Táto scéna sa odohráva v tmavej jaskyni, kde dominuje len dialóg a herectvo. Čo dokázalo, že niekedy je menej viac a na stvárnenie kvalitnej scény stačí len talent hercov.

Hobit sa snaží napojiť na Pána prsteňov od prvej minúty. Film sa začína akoby súčasnosťou, kde Bilbo píše začiatok svojej knihy a Frodo (Elijah Wood) pobehuje okolo neho. Známa vám bude aj hudba, počas sledovania filmu zistíte, že väčšina piesní už odznela v Pánovi prsteňov, ale zachráni to nový trpasličí „zimomriavkový“ motív spevu. Na rozdiel od Pána prsteňov, Hobit ja natáčaný novou technológiou High Frame Rate (zvýšený počet snímok za sekundu), čo spôsobuje dojem, že film je zrýchlený, ostrejší a ťažšie sa na obraz zvyká. Ale na druhej strane sú scény nádherne prekreslené a v 3D je úžasné pozerať sa na všetky novozélandské scenérie. Film je tak dobre spracovaný, že o nič neprídete, ani keď si ho pozriete v klasickom 2D prevedení.

Ilustračné foto: wallpaperstock.net



Pridaj komentár