Chemický potrat na Slovensku nie je legálny, pripustila Zvolenská

Ak by lekár na Slovensku predpísal pacientke potratové tabletky, konal by v rozpore so zákonom. V utorok to v parlamente vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„Informovala som aj biskupov Slovenska, skutočne podstatné je, že vstup tabletky je podmienený súladom s legislatívou. V tejto chvíli naša vyhláška nepozná chemické prerušenie tehotenstva.  Nie je teda možné ho legálne vykonať,“ povedala Zvolenská po zasadnutí zdravotníckeho parlamentného výboru.

Fórum života navyše v stredu poukázalo na to, že Slovensko malo možnosť neregistrovať potratové tabletky ako to urobili iné štáty Európskej únie, no nevyužilo ju. Aktivisti označili za zavádzajúce vyjadrenia ministerstva, že ak niečo Európska lieková agentúra registruje na európskej úrovni, v tom prípade je to u nás registrované automaticky a nemôžeme s tým už nič urobiť. „Nepovažujem za správne zavádzať občanov Slovenska takýmito nesprávnymi informáciami,“ povedal na tlačovej besede  Fóra života právnik Martin Dilong.

Podľa jeho slov má Slovensko stále možnosť registráciu zrušiť, prípade prípravok nepustiť na trh, ak o to jeho výrobcovia požiadajú. Dnes platí, že ak výrobcovia tabletiek nepožiadajú Slovensko o možnosť predaja do troch rokov, centrálna registrácia bude neplatná. Firma Exelgyn, ktorá vyrába Mifegyne sa zatiaľ nechystá uchádzať o predaj u nás. Spoločnosť Sun Pharma hľadá obchodného partnera pre naše územie, ktorý rozhodne o tom, či firma požiada o možnosť predávať druhú registrovanú tabletku Medabon na slovenskom trhu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) tvrdí, že členský štát EÚ má možnosť odmietnuť registráciu v prípade, ak mu to vnútroštátne predpisy nedovoľujú. „Umelé prerušenie tehotenstva nie je povolené v Poľsku, Írsku a na Malte. V týchto krajinách lieky registrované nie sú,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ústavu Valéria Pernišová. Podľa Dilonga však Slovensko môže registráciu potratových alebo antikoncepčných tabletiek odmietnuť vďaka smernici o humánnych liekoch.

Do procesu registrácie prípravku Medabon sa zapojili okrem Slovenska aj Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Maďarsko, Island, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko, Rumunsko a Veľká Británia. Tabletky Mifegyne boli podľa ŠÚKL v roku 1988 registrované národnou procedúrou vo Francúzsku. Následne sa v marci 1999 ukončila európska fáza registrácie v Rakúsku, Belgicku, Nemecku, Dánsku, Grécku, Španielsku, Fínsku, Holandsku, v decembri 1999 v Luxembursku, v apríli 2008 pribudlo Maďarsko, Taliansko, Litva, Portugalsko a Rumunsko a nakoniec v septembri minulého roka v registrácia prebehla v Bulharsku, Česku, Slovinsku a na Slovensku.

Fórum života upozornilo na stredajšej tlačovke aj na to, že chemický potrat je pre ženu traumatizujúcejší ako potrat chirurgický. „Celý proces trvá niekoľko hodín až dní, kedy žena prežíva pri plnom vedomí potrat svojho nenarodeného dieťaťa. Počas neho ženy pociťujú bolestivé kŕče a krvácanie, ktoré trvá 12 i viac dní,“ uviedla lekárka Eva Grey.

Ilustračné foto: sxc.hu



Pridaj komentár