článok ISIC

Študenti Katolíckej univerzity riešia neriešiteľný problém

Na začiatku akademického roka študenti KU obdržali nové preukazy ISIC . Po pár dňoch sa na študijnom oddelení objavil zástup ľudí sťažujúcich sa na karty . V čom je problém ?

ISIC ešte nedávno platil v autobusovej a železničnej doprave ako platobná karta . Tento rok to nieje možné , študenti sa musia preukázať kartou a zaplatiť v hotovosti . Najväčším problémom je, že karty nereagujú na žiadny terminál v doprave a hlásia sa ako neplatné . Mnoho študentov po tomto konflikte muselo zaplatiť sumu nie za študenta ale plnú sumu cestovného lístka .

Po hlbšom pátraní sme dostali jasnú odpoveď ,, chybu spravila univerzita“ . Problém je v aktivácii kariet , zamestnankyňa autobusovej stanice sa vyjadrila že ak by sa aktivácia uskutočnila v ich termináloch všetko by bolo v poriadku . Škola však toto tvrdenie odmieta a študentov posiela riešiť problém na SAD . Mesiac od vydania kariet sú študenti pohadzovaní ako horúci zemiak medzi školou a SAD. Každý sa vyhovára na toho druhého no situácia sa nerieši .

Podľa zistených informácii patria preukazy pod novú firmu ktorá zmenila 10 číselné kódy na 16 ciferné. Terminály nie sú na nové karty prispôsobené a po načítaní vypíšu neplatnosť karty. Slovenská autobusová doprava nemá financie na zakúpenie nových terminálov.

Táto situácia je ako začarovaný kruh, v ktorom sú hracími panáčikmi a zároveň poškodenými práve študenti. S cestovaním na kartu ISIC vznikajú zbytočné komplikácie, nehovoriac o finančných nákladoch.

Na vlakovej stanici sa problém rieši len provizórne. Študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku si môžu na základe študentských kariet zakupovať len žiacke jednorazové cestovné lístky. Na zakúpenie žiackych časových cestovných lístkov (týždenných alebo mesačných) musia študenti požiadať v pokladniciach o vydanie žiackeho preukazu v papierovej forme.

Treba dúfať, že technický problém správneho čítania študentských ISIC kariet sa podarí vyriešiť v dohľadnej dobe. O tom, či si to zaslúži protestné akcie študentov, musia rozhodnúť samotní užívatelia . Zatiaľ musia strpieť nezhody ktoré čakajú na vyriešenie .

Autor : Barbora IvanováPridaj komentár