Čoskoro odštartuje 5. ročník Letnej školy žurnalistiky

Aj tento rok sa môžu študenti stredných škôl a gymnázií prihlásiť do štvordňového kurzu zameraného na žurnalistickú tvorbu v tlači, v rozhlase i v televízii.

 Letnú školu žurnalistiky (LŠŽ) organizuje Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty KU od 21. júna do 24. júna 2014 v priestoroch KU.

„Inšpiráciou pre vznik LŠŽ boli najmä naši študenti, ktorí nám po príchode na univerzitu poskytovali spätnú väzbu,“ vysvetľuje Katarína Grenčíková spoluorganizátorka letnej školy žurnalistiky. Podľa jej slov tak odhalili potrebu aktívnejšej komunikácie a spolupráce katedry so študentmi.

Vzdelávacie podujatie ponúka záujemcom workshopy,  prednášky či diskusie s osobnosťami z novinárskej profesie, ktoré podporia ich talent a môžu rozvinúť ich profesionálny obzor a rast.

„LŠŽ je príležitosťou pre tých, ktorí uvažujú o štúdiu novinárstva v budúcnosti. Tu sa môžu zoznámiť s prostredím univerzitného štúdia žurnalistiky a pomôže im to pri rozhodovaní, či je práca v oblasti médií tým, čomu by sa v budúcnosti chceli venovať,“ dodala Katarína Grenčíková.

Počas štyroch dní sa študentom otvoria dvere do sveta médií, na vlastnej koži zažijú skutočnú žurnalistiku a nahliadnu do zákulisia tejto profesie a novinárskeho života.

„Ako lektor sa osobne zapájam do vstupovania mladých ľudí do sveta médií a jej logiky. Som pri mládeži a baví ma ich sprevádzať digitálnym kontinentom. S LŠŽ som spokojný, keď sú spokojní aj účastníci,“ opísal minulé ročníky salezián a lektor LŠŽ Pavol Dzivý.

„Študentom by sme radi ponúkli naše skúsenosti získané v RTVS. Tiež im ukážeme, ako vystupovať pred kamerou a ako správne  pracovať s kamerou či s čítačkou,“ povedala študentka žurnalistiky a lektorka LŠŽ, Miroslava Kozáriková.

Organizovať LŠŽ sa vedenie Katedry žurnalistiky FF KU rozhodlo pred 5 rokmi, pričom o jej zhmotnenie sa výrazne pričinil bývalý prorektor KU a garant štúdia žurnalistiky Peter Olekšák. Zásluhy na formovaní tohto podujatia majú viaceré osobnosti z vedenia katedry, doktorandi, ale aj študenti, dobrovoľníci či hostia.  Počas štyroch ročníkov sa do LŠŽ prihlásilo okolo 200 študentov.

Martina PúpavováPridaj komentár