Ďalší film z dielne intelektuála českého filmu – Babovřesky

Babovřesky. Už podľa názvu nám môže byť jasné, že príbeh sa bude dotýkať života uvrieskaných báb, alebo lepšie povedané, klebiet.  Ďalší film českého režiséra Zdeňka Trošky nezaostáva za tými predchádzajúcimi a je plný menej či viac vtipných momentov. Humorným spôsobom zdôraznil všetky nedostatky života na českej, či slovenskej, dedine a niekedy až prehnane poukázal na záporné stránky samotných obyvateľov.

Dej sa odohráva v malej obci u našich západných susedov, podľa ktorej film dostal svoj názov. Prichádza tu mladý, trošku kontroverzný, farár, ku ktorému sa neskôr pridá aj mladá a príťažlivá spolubývajúca. Fakt, že ide o jeho sestru, samozrejme, nikoho nezaujíma. Nielen jeho priezvisko, ale aj tetovanie, či spôsob vyjadrovania vyvolajú škandál.

V rovnakom čase zamestná starosta novú asistentku, ktorá má nahradiť najväčšiu dedinskú klebetnicu. Vďaka zvedavému nosu tejto, nie veľmi obľúbenej, pani, sa rozšíri správa o tom, ako slečna svoju prácu dostala a práve tam začína byť film oveľa zaujímavejším.

Hlavnými postavami sú, predovšetkým, všadeprítomné „drbny“, ale vo filme sa objavila tiež Lucka Vondráčková v úlohe mladej učiteľky, Lukáš Langmajer ako nový farár, či Lucie Bílá, ktorá si zahrala cigánku vracajúcu sa z Kanady.

Okrem hriechov „ukvákaných“ žien režisér neobvyklou cestou poukázal aj na chamtivosť. Ukázal tiež však to, že aj napriek všetkému skazenému sa vždy nájdu aspoň dvaja ochotní susedia, ktorí nepomôžu len s prerábaním a upratovaním, ale dokonca veľmi originálne zabránia, aby sa vila ukrývajúca poklad nedostala do nesprávnych rúk.

Český tvorca filmov sa veľmi nenápadne vysmieva hollywoodskym happy endom a aj príbeh lásky dostane do deja zaujímavým spôsobom. Pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi, miestami až, lacného humoru typického pre české filmy, ďalší z dielne Troškových filmov im zrejme nič nepovie. Pre nás ostatných to však môže byť 133 minút smiechu a oddychu. Verím však, že každý z nás si vo filme môže nájsť svoju, nie veľmi lichotivú, vlastnosť, na ktorej môže popracovať, čo môže byť skvelým programom na prebiehajúce obdobie pôstu.

foto:  tn.nova.cz/zpravy/filmPridaj komentár