Ďalší víťaz parlamentných volieb: ruská propaganda

Kotlebova Ľudová strana Naše Slovenko len zožala zrno pochybnosti, ktoré ruská propaganda zasadila. Podkopať dôveru súčasného establishmentu je jedným z jej cieľov. U niektorých ľudí to funguje a z toho ťaží práve Kotleba.

Odborníci a analytici sa zhodujú, že sme v dobe informačnej vojny. Podľa niektorých je horšia ako za čias studenej vojny. Najvyšší vojenský veliteľ NATO opísal ruskú propagandu ako najdokonalejší Blitzkrieg v histórii informačných vojen. Mnohí ľudia ani netušia, že taká vojna zúri. Najzraniteľnejšie sú postkomunistické krajiny s mladou demokraciou. Za ruskou propagandou stojí Kremeľ, ktorý na ňu podľa odhadov minie až miliardu dolárov ročne. Možno ju rozdeliť na vnútornú (vnútri Ruska) a vonkajšiu (krajiny Európskej únie.) Vnútorná propaganda spočíva v ovládnutí ruských médií a zidealizovaní obrazu Vladimíra Putina, vlády a Ruska samotného. Vonkajšia, šírená prostredníctvom webov v krajinách EÚ, má za cieľ destabilizovať spoločnosť prostredníctvom straty dôvery v spoločenské inštitúcie.

EÚ ako spojenec USA leží Putinovi dlhodobo v žalúdku a hlavne teraz, s nekončiacimi sa sankciami. Destabilizovaná nejednotná Európa je Putinov sen. Kremeľská propaganda pritom nemusí pôsobiť nutne prorusky a proputinovsky, skôr má pôsobiť dôveryhodne ako alternatíva „zapredaného“ mainstreamového spravodajstva, ktoré podľa nich píšu americkí zapredanci, vazali únie, NATO, a podobne. Využíva pritom prekrútené fakty, dômyselne pospájané pravdy s klamstvom, neoveriteľné zdroje, konšpiračné teórie. Núti tak ľudí pochybovať o všetkom, čomu verili, vyvoláva v nich pocit, že všetci klamú a ich život je riadený istými záujmovými skupinami, od židoboľševikov cez homoloby až po iluminátov. V Česku, Maďarsku a u nás sa stretáva s čiastočným úspechom. Na weboch ako ac24.cz, aeronet.cz, hlavnespravy.sk, slobodnyvysielac.sk  nie sú uvedení žiadni autori, nie je možné zistiť, kto za nimi stojí. Zdieľaním na facebooku a s pomocou ruských trollov sa ich sila ešte znásobuje.

Za stratu časti dôvery si môže súčasný establishment sám. Kauzy ako tetka Anka, Váhostav, masér Kostka, harabinovské súdnictvo, nečinná polícia, manipulácia médií ako v prípade reportéra posúvajúceho kameň, aby umocnil dojem povodne alebo zamlčanie faktov ako pri silvestrovských útokoch v Kolíne na Rýnom. Všetko sa to vryje do pamäte ľudí. A potom sa nemožno čudovať, že veria alternatívnemu spravodajstvu, ktoré, paradoxne, klame najviac, alebo neveria ničomu. A to vyhovuje živlom ako je Kotleba. Kremeľ a Kotleba majú spoločnú rétoriku. NATO je podľa nich teroristická organizácia, Európska únia totalitný systém, Západ je skazený a rúti sa do záhuby, všetci klamú.

Fašisti v parlamente a silnejúca ruská propaganda by mali byť zdvihnutým varovným prstom pre establishment, aby si začal svoju dôveru u ľudí znova obnovovať. Lebo len cesta dôvery v demokratickú spoločnosť a jej hodnoty dokáže poraziť tieto temné sily.

Eva Niňajová

foto: http://hackinformer.com/Pridaj komentár