Daniel Hevier: Chcem študentov nadchnúť, aby sa nebáli byť kreatívni

Známy slovenský autor prednášal a diskutoval so študentmi KU. Spomínal aj svoju tvorbu a faktory, ktoré ju ovplyvňujú.

Kolégium pri Katolíckej univerzite v Ružomberku 8. apríla zorganizovalo predposlednú prednášku z cyklu prednášok v univerzitnej knižnici. So svojou témou Tvorivosť ako pokračovanie umenia  sa predstavil známy slovenský básnik, prozaik a výtvarník, Daniel Hevier. Prezradil, že jeho témy vychádzali predovšetkým zo Svätého Písma. „Predstavil som Boha ako prvého a najvyššieho Stvoriteľa a kreatívneho Tvorcu. Z toho som vyvodil požiadavku, že človek musí rozvíjať svoju kreativitu, pretože je to Boží dar a nie naša súkromná vec,“ povedal Hevier.

Spisovateľ nechcel, aby jeho prednášky boli ako obyčajné vysokoškolské prednášky, preto do nich zapojil kreativitu. Hovorí, že tvorivosť je súčasťou nášho bytia. „Kreatívnosť nám pomáha nebáť sa prežívať aj tie situácie, ktoré nám nie sú vlastné. Strach byť tvorivý má vážnejšie dôsledky, ako sa môže zdať,“ prezradil spisovateľ.

Organizátori odhadovali väčšiu účasť, ako na doposiaľ na ktorejkoľvek prednáške, čo sa im nakoniec aj potvrdilo. „Pán Hevier je mojim veľkým vzorom, preto som aj prišla na túto jeho prednášku, ktorá podľa mňa mohla obohatiť a inšpirovať každého študenta,“ povedala študentka Eva.

Daniel Hevier je slovenský básnik prozaik, textár, scenárista a výtvarník. Narodil sa v Bratislave a vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, kde aj žije so svojou manželkou a troma deťmi. Vytvoril vlastnú metódu kreatívnosti, pomocou ktorej rozvíja začínajúce podnikateľské projekty a má vlastné vydavateľstvo.

 

Jakub FullaPridaj komentár