Daniel Vražda študentom: Najväčšie nebezpečenstvo pre novinára je lenivosť

Bývalý redaktor denníka Pravda, súčasný spravodajca a reportér SME prednášal študentom žurnalistiky predovšetkým o práci agentúr Public relations (PR). DANIEL VRAŽDA.

Vyštudovali ste kombináciu Slovenský jazyk a filozofia, prečo ste sa rozhodli pre prácu novinára?

Už počas štúdia som písal, najmä recenzie na filmy, niečo mi publikovali a celkom ma to bavilo. Chcel som v tom pokračovať, tak som po skončení školy písal pre Echo v Bratislave, čo boli porevolučné noviny. Chcel som niečo viac, tak som začal písať komentáre a reportáže do týždenníka Domino Fórum. Neskôr som nastúpil do regionálnych novín Smer, tri mesiace som pracoval aj v denníku Pravda.

Skúšali ste sa uplatniť aj v inom odvetví žurnalistiky, alebo vás stále lákal iba print?

Mal som ponuky aj z televízie, ale odmietol som ich, pretože túto prácu robiť neviem, je to úplne odlišný druh roboty. Neviem si sám seba predstaviť na obraze a keď sa počujem v diktafóne, ani svoj hlas by som neuplatnil v rozhlase.

Čo bolo najťažšie v začiatkoch práce v redakcii?

Všetko. Spomínam si na svoju prvú správu, napísal som asi pätnásť riadkov. Pán Kučera, vtedajší zástupca šéfredaktora a súčasný editor TA3, mi správu vrátil, musel som ju skrátiť. Potom mi ju vrátil opäť, aby som ju doplnil o vyjadrenia druhej strany, preto som asi štyrikrát musel volať jednému človeku, bolo to náročné.

V čom vidíte výhody práce novinára dnes? Čo vám toto povolanie dáva?

Práca ma baví, avšak špeciálne výhody nevidím. Som seba- stredný človek a práca mi dáva pocit nádeje, že sa mi raz podarí napísať niečo, čo niekomu pomôže. Radosť mám aj z toho, keď moju robotu vedia ľudia oceniť.

Zdôrazňujete dôležitosť prípravy novinára, ako sa dobre pripraviť?

Pred rozhovorom musíte vedieť, čo chcete počuť. Vhodné je pripraviť si alternatívne odpovede a podľa nich klásť ďalšie otázky. Príprava je večný súboj s časom, toho nikdy nie je dosť. Ale čas nie je najväčší problém. Najväčším problémom je lenivosť a povrchnosť. Treba si uvedomiť, že koľko času venujeme príprave, toľko sa nám podarí dostať z človeka v rozhovore.

Aký má byť správny novinár?

Novinár má chcieť, aby ho uznávali a akceptovali. Každý sa riadi bežnými princípmi, chce hovoriť pravdu a je šťastný, keď sa mu to podarí. Ale svoju cestu si však musí každý nájsť sám.



Pridaj komentár