Dávajte si pozor na svoje Slová

Ľudskou rečou sa môže šíriť pravda a dobro, ale rovnako aj klamstvá. Slová, ktoré si človek neprávom prisvojí budú hrýzť jeho svedomie po zvyšok života. Aj o tom je americký film The Words (Slová).

Režisérsky debut Briana Klugmana a Leeho Sternthala je originálny a jedinečný. Romantická dráma ponúka príbeh v troch dejových líniách. Prvá rozpráva osudy Claytona Hammonda, ktorý číta pred publikom úryvky zo svojho nového románu Slová. V tej chvíli nikto netuší, že úspešný spisovateľ rozpráva svoj vlastný príbeh.

Hlavnou postavou druhej línie je hrdina Hammondovej knihy mladý Rory Jansen. Rory je autorom bestselleru, námet však nepochádza z jeho hlavy. Napísal ho podľa starých zápiskov nájdených v taške z parížskeho starožitníctva. Čoskoro po vydaní knihy stretáva tajomného starého muža a táto udalosť otrasie celým jeho životom.

Tretia dejová línia vracia divákov do minulosti – do obdobia povojnového Paríža, keď bol starý muž ešte mladíkom  s perspektívnom budúcnosťou.

Slová prinášajú spočiatku chaotické scény, línie sa prelínajú a divák môže byť zmätený, čo je skutočnosť a čo fikcia či spomienky. Stretnutia postáv pútavo zachytávajú dôležitosť rozmanitých medziľudských vzťahov. Zábery plné citu kladúce dôraz na dialógy vyúsťujú do prekvapivého konca.

Veľkým plusom filmu je zaujímavé herecké obsadenie. V úlohe starého muža sa zaskvel výborný Jeremy Irons. Jeho mladšie alter ego stvárnil šarmantný Ben Barnes, princ Kaspián z Narnie či Dorian Gray. Ako autor knihy Slová sa predstavil Dennis Quaid, známy napríklad z dobrodružného filmu Dračie srdce. Roly mladej študentky Daniely, ktorá odhalí tajomstvo Hammondovho diela, sa skvelo zhostila Olivia Wilde, Trinástka zo seriálu Dr. House.

Film má šancu upútať milovníkov kníh originálnym motívom zo sveta literatúry. Osloviť môže predovšetkým žurnalistov a všetkých, ktorí píšu a publikujú. Zaujímavým spôsobom ukazuje, že aj za niektorým reálnym dielom sa môže skrývať veľký podvod. Film je zároveň varovaním, aké ťažké je žiť s pocitom, že ste si uzurpovali uznanie za dielo, ktoré napísal niekto iný.

Zaujímavá je podobnosť s románom švajčiarskeho autora Martina Sutera Lila, Lila, podľa ktorého Nemci nakrútili rovnomenný film. Hrdinom je mladý čašník, ktorý si prisvojí autorstvo nájdeného románu. Tvorcovia The Words svorne tvrdia, že o Lila, Lila nevedia nič a nápad na ich film sa zrodil oveľa skôr ako spomínané diela.

Foto: filmofilia.comPridaj komentár