Dekan fakulty žurnalistiky na univerzite v Bukurešti, autor 500 článkov a 13 kníh, Mihai Coman prednášal na katolíckej univerzite

V rámci svojej prednášky sa rozhovoril aj o slávnych osobnostiach, medzi ktorými nechýbali Elvis Presley, Michael Jackson či lady Diana.

RUŽOMBEROK, 28. apríla 2014 – Na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnila prednáška dekana fakulty žurnalistiky a masovej komunikácie v Bukurešti, Mihaia Comana s názvom Religion as Media, Media as Religion. Keďže bola prednáška súčasťou konferencie na tému Náboženstvo, médiá a jazyk, zúčastniť sa jej mohla široká verejnosť.

Ako vypovedá samotný názov, Coman sa vo svojej prednáške venoval najmä vzťahu medzi médiami a náboženstvom. Tento vzťah rozdelil – podľa vzoru Thomasa Guntera – do štyroch dimenzií: samostatná prezentácia tradičných, respektíve verejne uznávaných náboženstiev; motívy, symboly, príbehy a témy vo fiktívnych a reálnych produktoch, ktoré sú buď prevzaté z historických náboženstiev, alebo ich aspoň nejakým spôsobom nasledujú; „performačné akcie“, živé náboženské udalosti, ktoré nielen ukazujú, ale tiež majú nejaký vplyv na ľudí; podobnosti a analógie s náboženskými formami, ktoré sú vložené do samotnej podoby kultúrnej inštitúcie, poskytujúcej niečo nadpozemské.

Tiež sa nevyhol ani  takzvanému zbožšťovaniu niektorých celebrít. Ako príklad uviedol Michaela Jacksona, ktorý mal na svojich fanúšikov taký vplyv, že ho považovali za symbol čistoty a lásky.

Na otázku, prečo je náboženstvo v sekulárnych médiách často prezentované ako niečo nepotrebné či staromódne, odpovedal: „Existujú médiá, ktoré sú vyslovene proti náboženstvám, no je bežnejšie, že zastávajú negatívny postoj skôr k inštitucionálnym formám náboženstiev. Povedal by som, že sú skôr proti určitému správaniu určitej skupiny ľudí. Ako príklad, si môžeme zobrať škandály s pedofilnými kňazmi. Pri týchto kauzách to nebolo orientované proti Kristovi, proti kresťanstvu ale proti chybám určitej skupiny ľudí. Chceli posvietiť na malý fakt, aby poukázali na to, že je to veľký problém. Nemusíme sa rozprávať o tom, či je to správne alebo nie, myslím, že na to je odpoveď jasná. A ja nechcem týchto žurnalistov brániť, no mnohí z nich jednoducho nemajú na výber. Je to niečo dané a pravidlá prosto nezmenia.“

K prednáške sa vyjadrila aj jedna z organizátorov, Terézia Rončáková: „Sme radi, že sme našli niekoho takého, kto sa zaujíma o túto tému s rovnakým entuziazmom, ako my. Celkovo hodnotím jeho prednášku veľmi kladne a dúfam, že sa mu u nás bude páčiť.“

Konferencia sa uskutočnila v dňoch od 28. do 30. apríla a prebehla v spolupráci s ECREA Media and Religion TGW a Pápežskou univerzitou Santa Croce v Ríme. Okrem Mihaia Comana boli medzi prednášajúcimi aj Andrzej Dragula, brat Filip a mnohí ďalší.



Pridaj komentár