Deviataci testovali svoje vedomosti

SLOVENSKO, 13. marec – Okrem maturantov sa v posledných dňoch potili nad testami aj deviataci. Podľa výsledkov monitoru sa totiž rozhodne, ktorí zo žiakov sa na stredné školy dostanú bez prijímacích skúšok.

Deviataci si zmerali sily v celoslovenskom testovaní. V priebehu týždňa písalo písomky z matematiky a slovenčiny vyše štyridsaťdvatisíc žiakov. Podľa výsledkov monitoru a prijímacích skúšok bude vytvorené poradie žiakov na jednotlivých stredných školách. Ak žiaci dosiahli v testoch viac ako 90%, majú možnosť dostať sa na vybrané stredné školy bez prijímacích skúšok. „Matematika bola oveľa ľahšia ako minulý rok, ale so slovenčinou sme sa trápili trochu viac. Dalo sa to však zvládnuť,“ hovoria deviataci zo základných škôl v Trstenej, Zuberci, či Tvrdošíne.

Testovanie odborne a metodicky zabezpečoval Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) pod názvom Testovanie 9-2013. Na objektívny priebeh testovania v každej triede dohliadali učitelia z iných základných škôl, ktorí boli poverení vykonávať externý dozor. „Testovanie prebehlo bez problémov a s predbežnými výsledkami sme veľmi spokojní my aj naši žiaci,“ povedala riaditeľka Základnej školy Márie Medveckej v Tvrdošíne Dagmar Šišková.

Oficiálne výsledky Tetovania 9-2013 budú do jednotlivých škôl doručené do konca marca 2013. Pre žiakov, ktorí sa z objektívnych príčin nemohli testovania zúčastniť v riadnom termíne je naplánovaný náhradný termín 26. marca v krajských mestách.

 

foto: aktuality.skPridaj komentár