Dnes SME, zajtra nemusíme

Po nadobudnutí dvoch vydavateľstiev a internetovej spoločnosti sa v krátkom čase potvrdilo, že takáto forma pôsobenia investičnej skupiny Penta na mediálnom trhu je len začiatkom. Prechádzku vo väčšom priestore investícií tohto charakteru si chce Penta zabezpečiť podielom vo vydavateľstve Petit Press. Ak sa jej ho podarí získať, dá denníku SME zbohom viac ako 60 redaktorov vrátane vedenia.

Je pochopiteľné, že novinári apelujú na ohrozenie nezávislosti svojej práce, hoci spoza zástery agentúry SITA Penta vyhlasuje rázne oddelenie činnosti redakcie od podnikania.

Rezignácia tvorcov novín však môže nastoliť existenčnú otázku periodika, aj ich samotných.

Ak chcú naďalej plniť svoju prácu v takom rozmere, akým pôsobili v najväčšom slovenskom mienkotvornom denníku, ich zamestnanie je neuskutočniteľné, keďže médium podobného formátu u nás neexistuje. Preto by sa východiskom mohol stať nový titul, ktorý by im poskytol miesto na tvorbu. Samozrejme, takýto krok je záležitosťou finančných možností.

Neopomenuteľný je tiež problém s voľnými redaktorskými miestami a ich obsadením. Nebude prekvapením, ak súčasný denník SME zmení svoju podobu, či zanikne úplne, poprípade ho nahradí iný. Nájsť aspoň sčasti takých kvalitných žurnalistov, ako sú tí hroziaci odchodom, totiž nie je samozrejmosťou.Pridaj komentár