Dobrí chlapci opäť ukázali silný handlovský rock’n’roll

Len nedávno vyšiel najočakávanejší hip-hopový album roka 2016 – Offline, ktorý má na svedomí handlovská hip-hopová skupina Moja Reč. Nuž a čo ten rock’n’roll? Poďme ale pekne od začiatku…

Po dlhých piatich rokoch sa fanúšikovia Delika, Supu a Jozefa Engerera (spolu tvoriacich Moju Reč) dočkali. Konečne si môžu zgustnúť na lahôdke v podobe ich siedmeho radového albumu. Každý kto ich pozná, veľmi dobre vie, že nič iné ako prvotriedna kvalita sa nich nedá očakávať. Od svojej konkurencie sa líšia hlavne nástrojmi v ich hudobných podkladoch už od začiatkov. Svoj veľký sen začali snívať v dobe, keď celá „scéna“ bola ešte len v plienkach. V Petržalke vtedy priaznivci hip-hopu začali skupovať prístroje na produkovanie beatov, eMeR sa líšili tým, že im hudobnú zložku produkovala v garáži ich dvorná kapela Komplot, s ktorou nahrali aj prvý album Demo. Odvtedy im živé aranžmány akosi prischli a s väčšími, alebo menšími prestávkami ich tvorbu obohacujú aj v súčasnosti.

Nikdy sa nebáli tém akými sú drogy, prostitúcia alebo ťažký život v malom meste, no najnovší album je ale na úplne inú nôtu. Reagujú ním na čoraz viac elektronickými prístrojmi zdegenerovanú mládež. „Všetci online, padne net si troska. V dave nie si poznať, nemáš zdanie že si ovca,“ práve to je jeden z veršov, ktoré nesú myšlienku celého albumu. Mnoho fanúšikov vyčíta Delikovi a Supovi ich nedostatočnú aktivitu na internetových stránkach, no práve táto závislosť na živote na sociálnych sieťach je podľa ich slov a textov nebezpečná. Tejto tematike sa venujú plne dve skladby, viacero ale poukazuje na problémy reálneho života, respektíve práve toho digitálneho.

O produkciu sa postaral vo všetkých piesňach Jozef Engerer, nie je to ale, ako by sa mohlo zo začiatku zdať, žiadnou nevýhodou. Beaty rozhodne nie sú fádne, striedajú sa s gitarovými a klavírnymi partmi a dávajú tak celému albumu tú správnu šťavu. Mlčanie jahniat je klasické úvodné entré vystihujúce albumy handlovského tria. Nasleduje pohodovka Všetko OK s Majkom Spiritom a párty song Jackpot s výborne sekundujúcim Momom. Zlatá soška je jedinou piesňou, kde chýba Delik, no presne vystihuje a ukazuje náladu posledných Supových počinov. Bazooka rock a Bublinky sú štýlovo tak kapelne zvládnuté, ako sa to od Mojej Reči čakalo. Oddychová Dúha pripravuje živnú pôdu pre budúci úspešný hit Sanscript, ktorý je jedným z najlepších piesní albumu. Ďalej zahviezdi aj Separ a Z (jeho) hlavy do hlavy dobrých chlapcov sa dostanete veľmi rýchlo. Pomyselný strop albumu (ne)tvorí Nič! Nu-metal s ráznym rapom nemá na slovenskej hip-hopovej scéne obdobu, výborný výkon podal aj najnovší objav Pil C. Pozornosť si určite zaslúžia aj vybočenia z klasických ciest v podobe Čínskej pošty (čo je pieseň o striptérke) a záverečnej Kale jakha, kale bala. Ako už naznačuje názov ide o cigánsku veselicu, kde je veľmi zaujímavé spojenie Sendreiovcov, Veca a handlovských raperov.

Album je dosť hudobne rôznorodý, takže zaujme určite viac ľudí, ako keby bol jednotvárnym hip-hopovým počinom. Pre komunitu mladých ľudí, čo majú radi tento štýl hudby sa Offline stane koránom, no určite si ho obľúbia aj ľudia, ktorí majú radšej iné hudobné žánre.

Branislav Račko

Foto: Moja RečPridaj komentár