Dofajčili sme! Reagovali nespokojní študenti KU

V areáli školy sa už nesmie fajčiť. Dôvodom toho bolo uvedenie zákona o ochrane nefajčiarov do praxe. 23.septembra, boli zo školského dvora odstránené popolníky a miesto pre fajčiarov bolo zrušené.

V pondelok 23.9.fajčiari z KU už nemohli fajčiť v areáli školy. Toto nariadenie prišlo nečakane, a tým sa odstránili popolníky zo školského dvora. Namiesto popolníkov sa objavili zákazové tabule s textom „This Is No Smoking Campus“.

Iniciatíva vznikla z potreby ochrániť nefajčiarov. Dňa 14. júna 2013 vyšiel v čiastke č. 35/2013 Zbierky zákonov SR pod číslom 142/2013 Z. z. zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov, ktorý sprísňuje fajčenie na verejných priestranstvách.

Ale prečo sa tabule objavili na KU až teraz, keď zákon o zákaze fajčení na územiach vysokých škôl existoval už predtým?

„Pri budovaní novej Univerzitnej knižnice sme, samozrejme, mysleli aj na novú legislatívnu úpravu. Informačné tabule „No smoking“ boli súčasťou komplexnejšieho riešenia orientačného systému v novej budove knižnice a v jej okolí,“ odpovedal hovorca KU Vladimír Buzna.

Pred tým než boli tabule umiestnené na KU, stáli pred filozofickou aj pedagogickou fakultou koše s popolníkmi. Boli fajčiari donedávna v priestoroch školy akceptovaní? Prečo to teraz tak nie je?

„Preto, lebo ide o komplexnejší obraz univerzity. Rovnako je v bufetoch v univerzite možné predávať alkohol, lebo im to žiadny zákon nezakazuje, no nerobia to. Nie každý musí súhlasiť, ale akademická pôda znamená aj istú kultúru obliekania, prejavu, estetiky spoločných priestorov…“

Pri malej súkromnej ankete nás zaujala len jedna odpoveď, ktorú povedala Nikola, študentka psychológie. Jej reakcia bola: „Dofajčili sme…Je to obmedzenie pre mňa ako fajčiarku a nemyslím si, že je to dobrý nápad.“Pridaj komentár