Dokument Súď ma a skúšaj zaujal

Súď ma skúšaj sa stal víťazným slovenským filmom festivalu Jeden svet. Dokument približuje likvidáciu ženských reholí za komunizmu. Autorkou námetu a režisérkou filmu sa stala rehoľná sestra Ivica Kúšiková.

V utorok 26. novembra sa v budove knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku premietal film s náboženskou tematikou Súď ma a skúšaj. V tomto 72-minútovom dokumente sú hlavnými protagonistkami rehoľné sestry, ktoré prežili hromadný odchod a likvidáciu ženských reholí v 50. rokoch 20. storočia v Československu.

Film ponúka prostredníctvom autentických spomienok ešte žijúcich svedkov výpovede o historických udalostiach a divák si tak urobí obraz o „pravej tvári“ komunizmu. Divák sa pri pozeraní filmu zamýšľa nad podstatou ženského a zároveň ľudského bytia.

Autorka a režisérka tohto filmu je rehoľná sestra z provincie Služobníc Ducha Svätého Ivica Kúšiková. Zámerom dokumentu je ponúknuť produkt náročnému divákovi, ale aj študentom a laikom. Toto filmové dielo sa pre diváka stalo svedectvom a ohlasom, že sa oplatí zostať verným. Ako samotná Sr. Kúšiková uvádza: „Svet dnes potrebuje svedkov činu a mojou misiou je cez dokumentárny film dať takýmto svedkom – nositeľom svetla a nádeje – priestor a ponúknuť tak prostredníctvom nich divákovi hodnoty, ktoré stále dokážu urobiť náš život kvalitnejší a lepší. Je to taká misia sv. Jána Krstiteľa – dať priestor iným. A mňa táto misia veľmi inšpiruje, napĺňa a dáva zmysel a iskru môjmu životu.“Pridaj komentár