Drevorubači si zmerali sily v Liptovskej Osade

V poslednú májovú sobotu si zmerali sily drevorubači, zo Slovenska i Čiech, v súťaži Liptovský drevorubač. Pre stovky divákov to bola príležitosť oboznámiť sa s ich prácou.

V poradí druhý ročník súťaže sa konal v Liptovskej osade. O víťazstvo zabojovalo 25 drevorubačov z celého Slovenska a Česka. Celkovo súťažili v štyroch disciplínach a to v stínke, presnom reze na podložke, prerubovaní kmeňa a odvetvovaní. Každá z nich bola bodovaná. Víťazom sa stal súťažiaci, ktorý získal v súčte všetkých disciplín najväčší počet bodov. Porotu tvorili majstri Slovenska a Česka v tomto odbore. Víťazom sa stal Jozef Šikyňa, druhé miesto obsadil Michal Chrenek a bronzový stupeň získal Pavol Maroš.

Obraz o drevorubačoch je často nepravdivý

Súťaž prilákala stovky divákov, ktorí mohli vidieť aká náročná práca drevorubača je. „O pilčíkoch sa často hovorí, že si radi vypijú. To však nie je pravda, ich práca je ťažká, vyžaduje sústredenie, predvídavosť a múdrosť. Pilčíci musia byť múdrejší ako technici za počítačom, tí keď sa pomýlia ide to vymazať. ,,No keď sa pomýli pilčik, môže sa mu to stať osudné.“ Zdôrazňoval viac krát moderátor súťaže. Za pravdu mu dáva aj bývalý drevorubač Martin z Liptovského Mikuláša, ktorý sa prišiel pozrieť na súťaž už len ako návštevník: „Je to pekná práca, ale neľahká. Človek často robí v nedostupnom teréne. Neustále mu hrozí nebezpečenstvo. Poznal som viacerých pilčikov, ktorých zranil padajúci strom a dokonca aj jedného, ktorého zabil. Manželka sa o mňa vždy bála, keď som bol v robote. Teraz to už nemôžem robiť pre zdravotné problémy. Mám zničené kĺby v dôsledku ich záťaže.“

„Je to umenie aj práca zároveň. Ja by som to nevedel robiť, som rád keď svoju motorovú pílu vôbec naštartujem.“  povedal so smiechom divák Peter z Likavky.

Okrem súťažných disciplín mohli diváci vidieť drevné sochárstvo vyrezávané pomocou motorovej píli, alebo si mohli vyskúšať lezenie na strom pomocou stúpačky. Okrem toho sa mohli povoziť na kočiari a navštíviť stánky s odbornou technikou. Pre deti boli pripravené atrakcie – maľovanie na tvár a nafukovací hrad. Nechýbalo ani občerstvenie. Po súťaži nasledovala tanečná zábava.

Podujatie bolo organizované pod záštitou Liptovskooravskej drevorubačskej spoločnosti s podporou obce Liptovská Osada.

miesto1celkový počet bodov

odvetvovanieprerubovanie kmeňa

stinkastinka

User comments

 

User comments

User comments

Eva Niňajová

Foto: autorka

Zdroj dát: Obec Liptovská OsadaPridaj komentár