Držiteľom Pulitzerovej ceny sa môže stať každý

„Pulitzerova cena je ako Oscar, ale Pulitzer je lepší,“ hovorí Sig Gissler, administrátor Pulitzerovej ceny, ktorý zavítal na Slovensko a prednášal na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU).

Dňa 2. 10. 2013 zavítal na pôdu KU Sig Gissler, ktorý je od roku 2002 administrátorom Pulitzerovej ceny  – najprestížnejšej ceny, akú môže novinár od roku 1917 za svoju prácu získať. Vo svojej prednáške priniesol publiku podrobné informácie o tejto cene. PC je prvá cena, ktorá bola udeľovaná za žurnalistiku a za celé roky sa udržala jej kvalita, čo je najdôležitejším cieľom. Cena je odovzdávaná okrem žurnalistiky aj za drámu, literatúru či hudbu. Dokopy sa udeľuje 21 cien každý rok v apríli. Špeciálna cena sa udeľuje za občiansku žurnalistiku, kedy držiteľ dostane cenu za prínos v spoločnosti. Je to najlepšia cena spomedzi všetkých Pulitzerových cien a je udeľovaná organizáciám, nie jednotlivcovi. Udeľuje sa  napríklad za odkrytie korupcie či chýb vo vláde. Sig Gissler tvrdí, že držiteľom sa môže stať každý. Stačí mať schopnosť kvalitného písania, byť zvedavý a dokázať správne príbeh podať. Dôraz by mal byť kladený na ľudí, cez ktorých sú príbehy podávané. Pulitzerovu cenu za žurnalistiku získali osobnosti akými boli Ernest Hemingway, William Faulkner a za hudbu napríklad Bob Dylan.

Sig Gissler zastáva názor, že to najlepšie v žurnalistike sa musí zachrániť. Preto vedie svoj kurz pod názvom Let´s do it better, v ktorom pomáha žurnalistom lepšie presadzovať svoju tvorbu a talent.

Autor: Veronika BalážováPridaj komentár