Dvojitý život

V autobiografickom románe Dieťa džungle rozoberá autorka detstvo, ktoré si mnohí z nás ani nevedia predstaviť a ona sama si ho vyskúšala. Čitateľovi dáva možnosť, aby sa snažil súčasne pochopiť, ako žijú dve odlišné civilizácie, no pritom v jednej dobe, v jednom storočí. V románe vidieť diferencovaný svet. Pri čítaní sa akoby miestami snažíme si nájsť cestu, predstaviť si, no zároveň vyjadriť pohľad na život dievčatka, ktoré vyrástlo v džugli. Autorka použila pútavý štýl písania, ktorým sa snažila vyvolať u čitateľov empatiu, aby sa snažili pochopiť, ako mohlo dieťa, ktoré vyrástlo ďaleko od civilizácie, začať žiť v rušnom meste, ktoré jej bolo dovtedy úplne neznáme. Pre ľudí z hektického sveta je veľmi ťažké, si predstaviť život mimo civilizáciu, život v džungli. V celej knihe vidieť, že Sabine Kueglerová má iné hodnoty života ako iní ľudia, pretože má iný pohľad na svet.  „Kým dokážem počuť, čo sa mi snaží povedať džungľa, mám sa dobre. Odkázala mi, že sa mám tešiť z každodenných maličkostí, že život nespočíva v tom, čo vlastním, ale v mojej schopnosti uspokojiť sa s tým, čo mám,“ spomína autorka vo svojej knihe.

,,Keby ma niekto ako desaťročnú nechal samu v džungli, dokázala by som prežiť. Ale keby ma opustil uprostred veľkomesta, zomrela by som,“  opisuje autorka v knihe. Môžeme vidieť diametrálne odlišné myslenie, lebo väčšina ľudí či detí by to povedalo opačne. Sú to v podstate dva rozdielne svety. Ľudia v džungli žijú  bez dennodenného stresu, ktorý oni dennodenne prežívali. Deti tam boli šťastné, slobodné a naučili sa myslieť iným spôsobom, ako ľudia v civilizácii. V džungli je všetko čierne alebo biele. V džungli je všetko systematicky rozdelené a každý vie, že čo má robiť. Rozdiel medzi svetmi je v tom, že život v džungli je fyzicky namáhavejší, ale psychicky oveľa znesiteľnejší. V civilizácii to je presne naopak. ,,V Stratenom údolí som bola šťastná, v ostatnom svete som sa cítila stratená.“

V krátkych kapitolách sa striedajú pasáže, ktoré sú dojímavé a pre našu kultúru až nechutné, napínavé i veselé. Autorka opisuje všetko až s dojímavou naivitou. Je stručná a bezprostredná, priznáva sa aj k vlastným prešľapom.

Sabine Kueglerová sa narodila v roku 1972, tým pádom patrí do kategórie autorov modernej tvorby. Ako päťročná odišla žiť do Západného Irianu, kde jej rodičia, jazykovedci a misionári, našli novú oblasť pôsobenia. Prežila spolu so svojimi dvomi súrodencami detstvo ďaleko od civilizácie. V sedemnástich sa vrátila do Európy. Vyštudovala ekonomiku. Pracovala v hotelierstve  oblasti prieskumu trhu, založila si vlastnú mediálnu firmu. Dnes žije na vidieku neďaleko Hamburgu a vychováva svoje štyri deti.

 

KUEGLEROVÁ Sabine, Dieťa džungle, Vydavateľstvo Ikar a. s., rok 2007

Andrea BašistováPridaj komentár