Európsky šampionát na Liptove ovládli Slováci

Uplynulý víkend  Areál Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši hostil Majstrovstvá Európy  vo vodnom slalome s medzinárodnou účasťou pretekárov z 35 krajín Európy.

Európska kanoistická asociácia v roku 2013 pridelila právo usporiadať Majstrovstvá Európy 2016 vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši. Zároveň bol európsky šampionát poslednými pretekmi, na ktorých boli krajinám pridelené zostávajúce 4 miestenky na Letné olympijské hry v Riu. Viaceré krajiny, medzi nimi aj Slovensko, si tieto preteky určili aj ako nomináciu pre tohtoročnú olympiádu.

Majstrom Európy v kategórii single kanoistov sa stal Alexander Slafkovský, ktorý svojím časom predbehol strieborného Michala Martikána. Matej Beňuš, ktorý bude našu krajinu reprezentovať v Riu skončil piaty. V hliadkach následne trojica vybojovala zlatú medailu.

Z doposiaľ najväčšieho úspechu, zlatej medaily, sa tešili deblkanoisti Tomáš Kučera a Ján Bátik. Liptáci využili domáce prostredie a na divokej vode porazili súperov z reprezentácie bratrancov Škantárovcov i trojnásobných  olympijských víťazov bratov Hochschornerovcov. „Mali sme jedno zaváhanie, keď sme sa dotkli bránky. Ale vedeli sme, že pri tom, ako rýchlo ideme, to aj s týmto ťukom môže stačiť na medailu. Už semifinálová jazda bola z našej strany dobrá a vo finále sme to chceli zopakovať,“ zhodnotili po finálovej jazde noví majstri Európy. V hliadkach spomínané trio slovenských lodí získalo zlatú medailu.

V kategórii K1 ženy bola tretia najrýchlejšia Slovenka Jana Dukátová, ktorej na krk zavesili bronzovú medailu. Spolu s Elenou Kaliskou a Kristínou Nevařilovou sa v hliadkach postarali o zisk ďalšej bronzovej medaily.

Z pohľadu medailovej žatvy obišli Slováci naprázdno len v mužskej kategórii K1, kde sa vo finále predstavil  Jakub Grigar. Najmladší spomedzi slovenských reprezentantov skončil na 5. mieste, no i týmto výsledkom si zabezpečil olympijskú miestenku.

Slováci získali 4 zlaté, 1 striebornú a 2 bronzové medaily. Slovensko sa tak stalo najúspešnejšou krajinou európskeho šampionátu.

autor: Michaela Šušová