Festival Jeden svet ponúkol filmy aktuálneho diania vo svete

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa už po ôsmykrát organizoval aj v Ružomberku. Snímky filmov reflektujú práve to, čo sa odohráva vo svete.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden Svet, ktorý trval od 21. – 26. novembra 2013 v Bratislave sa uskutočnil aj v Ružomberku. Tento festival, s podtitulom Meníme svet, sa realizoval v Aule Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) a v čajovni Aquila. Podujatie trvalo od 10. – 13. marca 2014.

Priaznivci filmov si mohli pozrieť dokumenty o rôznych formách občianskej statočnosti v krajinách, v ktorých sa porušujú ľudské práva, ale aj o aktivizme v demokratických štátoch. V sekcii filmov Máte právo vedieť snímky ukazovali šokujúce skutočnosti v krajinách, ako sú Čína, Severná Kórea, Barma, Uganda, Afganistan či Pakistan. Nová sekcia Skutočná sila médií predstavila blogerov a hacktivistov. V bloku Prečo chudoba? sa poukázalo na globálne súvislosti a pozitívne príklady rozvojových krajín. „Sú to filmy, ktoré prezentujú horšiu tvár nášho sveta. Vybudovali sme bariéru, cez ktorú nechceme vidieť obrovské problémy dnešného života. Ak si budeme pred realitou zakrývať oči, tak sa nikdy nič nezmení,“ vyjadril sa Pavol Hurbánek z katedry geografie, spoluorganizátor festivalu.

V Ružomberku tento festival organizovala nezisková organizácia Stopka n. o. v spolupráci s katedrou geografie Pedagogickej fakulty KU, a taktiež s občianskym združením Človek v ohrození. Festival opäť divákom ponúkol filmy, z ktorých sa mohli dozvedieť súvislosti, nahliadnuť do hĺbky problémov a zamyslieť sa nad tým, čo sa preto môže urobiť. Premietal sa tu aj film Na sever od Slnka, ktorý na festivale v Bratislave získal Cenu diváka. „Tento dokument hovorí o perfektnom dobrodružstve dvoch mladých ľudí, odporúčam si ho pozrieť,“ povedal Peter, študent geografie.

Festival Jeden svet každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie. Je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa celkovo zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami.Pridaj komentár