Festival slobody prvý krát opustil Bratislavu a prišiel do Ružomberka

FESTIVAL_SLOBODY_2013_m-570x230

Od nežnej revolúcie ubehlo presne 25 rokov. Festival slobody  sa snažil priblížiť  mladšej generácií vtedajšie dianie prostredníctvom filmov, kde boli zaznamenané najmä protesty zo 17. novembra .

Ružomberok- 26. November –  V stredu  mali obyvatelia Ružomberka, vrátane študentov, možnosť  zúčastniť sa v mestskom kine Kultúra Festivalu slobody. Premietalo sa dokumentárne spracovanie filmov ako Sila svedectva, November +20, Fair play alebo Sovietsky príbeh. Organizátori sa snažili návštevníkov prilákať  predovšetkým voľným vstupom.  Hlavným organizátorom podujatia bol Ústav pamäti národa. Nad festivalom prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska a minister kultúry SR Marek Maďarič.

 ,, Ide o multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku“, uviedol Ján Mitáč, hlavný koordinátor festivalu.  Tento rok sa rozšíril aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami a iným zaujímavým programom. Okrem Ružomberka sa konal aj v Nitre a Košiciach. Festival slobody ponúka dokumentárny pohľad na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj krajiny a ľudskosti. Medzi hosťami, ktorí viedli diskusiu po filme bol historik Peter Jašek, poslanec mestského zastupiteľstva v Ružomberku Radislav Kendera, no najmä pracovníci Ústavu pamäti národa.

,, Mladá generácia to má dnes jednoduchšie. Môžu si slobodne vybrať školu, vyjadriť vlastný názor či politické a náboženské presvedčenie,“ uviedol Radislav Kendera v diskusii a historik, Peter Jašek dodal: ,, Oni ani nevedia, čo vtedy znamenala hraničná kontrola.“

 

,,Filmové spracovanie roku 1989 a celej revolúcie sa mi veľmi páčilo. Škoda, že to tu v Ružomberku trvá len jeden deň. Určite by som prišiel aj zajtra“, poznamenal Milan, obyvateľ Ružomberka. 

V rámci Festivalu slobody sa uskutočnia aj sprievodné podujatia v New Yorku a Londýne. Ide už o 4. ročník, v ktorom festival ponúka výstavy, diskusie, divadelné predstavenia či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite.

 

Zábojníková AnnaPridaj komentár