Festival slobody prvýkrát zavítal do Ružomberka

Festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku sa tento rok uskutočnil aj v Ružomberku.

RUŽOMBEROK, 26.11.2014 – Štvrtý ročník Festivalu slobody sa konal po prvýkrát aj v iných mestách ako je Bratislava. Organizátori si vybrali na prezentovanie svojho jednodňového programu Nitru, Ružomberok a Košice. „Rozhodli sme sa rozšíriť festival aj do iných regiónov, keďže v Bratislave sa vždy odohrávajú všetky kultúrne akcie,“ vyhlásil Ján Mitáč, hlavný koordinátor festivalu.

Festival priniesol množstvo filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite.
V Ružomberku predstavili päť filmov, po ktorých nasledovali diskusie s pozvanými hosťami. „Som veľmi rád, že sa niečo takéto uskutočnilo konečne aj v Ružomberku,“ zhodnotil jeden z pozvaných hostí, Juraj Ševčík.

Filmy, ktoré sa počas podujatia premietali, boli pre verejnosť zadarmo, preto sa v ružomberskom kine vystriedalo okrem starších ľudí aj veľa študentov. „Páči sa mi táto myšlienka, pretože by sme nemali zabúdať v akých časoch žili naši rodičia,“ povedala študentka Jana.

„Ohlasy sú zatiaľ len pozitívne a som rád, že to zaujíma hlavne mladých ľudí,“ dodal Ján Mitáč.

Festival slobody prostredníctvom filmov, ktoré pochádzajú z dielne Ústavu pamäti národa, poukazuje na obdobie neslobody v komunistickom režime. Každý rok sa festival bude konať v iných mestách. Mestá pre rok 2015 organizátor zatiaľ neuviedol.

Diana BilousováPridaj komentár