Festival slobody sa po prvý raz konal v Ružomberku

V Ružomberku sa konal Festival slobody. V kine Kultúra premietali filmy z obdobia druhej svetovej vojny a komunistického Československa.

(Ružomberok, 26. november) Festival slobody sa prvýkrát uskutočnil v Ružomberku. Medzinárodná filmová prehliadka a diskusie s pracovníkmi Ústavu pamäti národa (ÚPN) boli v kine Kultúra. Hlavným organizátorom tejto akcie je ÚPN. Vstup na podujatie bol voľný. Hlavným partnerom programu je Európska sieť Pamäť a Solidarita.

 

Usporiadatelia pozvali na účasť školy z mesta a blízkeho okolia. „Keďže to bol prvý ročník, mimo Bratislavy, účasť sa neočakávala vo veľkom množstve,“ povedal Slavomír pracujúci pre ÚPN. Študenti však o tento druh vzdelávania prejavili záujem a prišli. Premietali sa dokumentárne filmy ako Sila svedectva, November 20+ či Sovietsky príbeh. Z drámy boli zastúpené dva filmy, a to Colette a Fair play. Po premietnutí filmov z časov komunistického Československa nasledovala diskusia s historikom Petrom Jaškom, ktorý je vedecko-výskumným pracovníkom pre ÚPN. „Mladí by mali byť informovaní o tom, čo všetko sa za komunizmu dialo,“ uviedol Jaško. Tiež si myslí, že to treba stále pripomínať a nezabudnúť.

 

Cieľom projektu je získavať a detailne spracúvať svedecké výpovede obetí nacizmu a komunizmu. „Snažíme sa spoznať podstatu totality,“ dodal Jaško. Pracovníci sa prostredníctvom filmov snažia zložiť mozaiku spomienok tých, ktorí sa ocitli v hraničných situáciách a chcú o nich rozprávať ďalej.

 

„Som rád, že som mohol vidieť ako to za totality v skutočnosti bolo, teraz si viem predstaviť, čo všetko tí ľudia museli prežiť,“ povedal študent strednej školy Štefan. „Určite je dobré, že takéto projekty existujú a vzdelávajú mladých o histórii našej krajiny,“ povedala Jana študentka histórie na Katolíckej univerzite. Nezúčastnili sa len mladí. Prítomní boli aj primátor mesta Ružomberok a rektor Katolíckej univerzity. „Na pomaranče som musel čakať v rade niekoľko hodín,“ zaspomínal na obdobie totality primátor mesta.

 

V rámci Festivalu slobody sa uskutočnia aj sprievodné podujatia v New Yorku a Londýne. Nad festivalom prevzali záštitu prezident Andrej Kiska a minister kultúry Marek Maďarič. Projektom pracovníci ÚPN ponúkajú analýzu neslobody na Slovensku.

 

Martina JurdíkováPridaj komentár