Festival Slobody zavítal do Ružomberka

Festival pre všetkých, ktorí nezabudli a nezabudnú ako sa žilo pred rokom 1989, a pre tých, ktorí tam nikdy nemali možnosť žiť.

Festival slobody je medzinárodná filmová prehliadka s diskusiami, ktorý sa organizátori rozhodli priniesť aj ľuďom z iných miest ako Bratislavy. Tento rok si vybrali Nitru, Košice a Ružomberok.
Na pamiatku štvrťstoročia od pádu komunizmu, vo vybraných kinách zorganizovali jednodňovú akciu, kde premietali krátke dokumenty zachytávajúce strhujúce svedectvá občanov, pohľad na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti, šokujúci príbeh holokaustu a ponúkli aj  diskusiu s pracovníkmi Ústavu pamäti národa. Premietali aj známe filmové snímky ako Collete a Fair Play.
Atmosféru Nežnej revolúcie okrem dokumentov dotvárala diskusia s osobnosťami Jurajom Ševčíkom, Petrom Jašekom, Radislavom Kenderom a Ondrejom Karňákom.
Diskusia priblížila zrod Ružomberského okresu po roku 1989 a na túto tému Juraj Ševčík adresoval vetu: „Som rád, že sa niečo takéto uskutočnilo, aby mohol vzniknúť okres Ružomberok.“
Na festivale bola početná účasť mladých ľudí: „S festivalom som spokojná. Nežila som v režime ako bol zobrazený na plátne a ani nechcem. Som rada, že po všetkých tých udalostiach sme slobodní,“ vyjadrila sa študentka žurnalistiky Lenka Farkašová.
Hlavný koordinátor Ján Mitáč, bol potešený a prekvapený, z početnej účasti mladých ľudí. „Tento rok, v Bratislave, prišlo na festival 80 mladých ľudí a hostia z rôznych krajín. Hostia z Varšavy priznali, že takú účasť na festivale by nemali ani oni,“ povedal.


Festival s podporou organizuje už štvrtý rok Ústav pamäti národa a Európska sieť pamäti a solidarity. Ján Mitáč, spolu s ostatnými organizátormi plánujú festival posunúť každý rok do iných miest.Pridaj komentár